Gastro je otvorené, ľudia sú však opatrní. Niekotré prevádzky ani neotvorili

Hostia sa veľmi opatrne vracajú do reštaurácií. Uviedla to pre TASR Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro, pri hodnotení možnosti od 3. januára poskytovať reštauračné služby pre obmedzený okruh zákazníkov.

04.01.2022 10:40
gastrosektor, reštaurácie, cestovný ruch Foto: ,
V gastrosektore poklesli tržby o 80 až 90 percent.
debata (10)

„Podnikatelia v gastre sa, samozrejme, tešili na to, že konečne budú môcť vo svojich prevádzkach privítať hostí. Situácia po pondelkovom (3. 1.) otvorení v Tatrách však nebola úplne taká, akú očakávali tamojší prevádzkovatelia. Prvotné reakcie máme tie, že hostia sa veľmi opatrne vracajú do reštaurácií, v pondelok, navyše, situáciu na horách skomplikovalo počasie, pre silný vietor vypli lanovky,“ spresnila.

Očkovanie / Vakcína / Čítajte viac Svojich zamestnancov motivuje k očkovaniu tretina firiem, väčšinou ide o menšie spoločnosti

Vo viacerých kútoch Slovenska podľa nej tiež pretrváva obava, čo sa bude diať na budúci týždeň a či gastroprevádzky niekde opäť nezavrú, keďže nie sú jasné podmienky. „V Bratislave sme mali odozvu, že sú aj podniky, ktoré neotvorili, keďže viacerým sa to neoplatilo aj vzhľadom na dovolenky a prázdniny počas tohto týždňa,“ priblížila Koreny.

Podnikatelia preto podľa jej slov využili ešte tento týždeň na inventúry alebo na kontroly stavu zásob po lockdowne. Zmätočné to bolo tiež v nákupných centrách vo foodcourtoch – niekde sa už návštevníci mohli najesť pri stoloch, niekde stále len vydávali zabalené jedlo.

„Čo však hodnotia reštaurácie pozitívne, je ochota hostí preukazovať sa preukazmi o očkovaní či prekonaní. Uvádzajú však aj to, že prišli o podstatnú časť príjmov z vianočných večierkov a silvestrovských zábav. Preto sú podľa nich kompenzácie a schémy na podporu gastra stále veľmi dôležité a nevyhnutné,“ dodala Koreny.

Z aktualizovanej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyplýva, že od 3. januára môžu byť pre očkovaných a ľudí, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie COVID-19 (režim OP), otvorené všetky prevádzky verejného stravovania aj na konzumáciu na mieste.

Podmienkou na otvorenie v režime OP je obsadenosť maximálne do 50 % kapacity zariadenia, obsadenie jedného stola najviac štyrmi osobami alebo osobami z jednej domácnosti a zabezpečenie dvojmetrových odstupov medzi stolmi. Konzumácia pokrmov alebo nápojov je povolená výlučne posediačky. Maximálna kapacita 50 % sa netýka závodných, školských a podobných jedální.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #reštaurácia #gastro #lockdown