Koniec lacných prenájmov? Jeseň priniesla nárast cien

Tento trend sa však týka len menších bytov, ceny trojizbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov.

28.12.2021 09:45
dom, byt, byvanie, reality, nehnutelnost, panelak, Foto: ,
debata

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku. Tento trend sa však týka len menších bytov, ceny trojizbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov. Vyplýva to z analýzy portálu Nehnuteľnosti.sk.

Ceny nájmov dvojizbových bytov na jeseň viditeľne vzrástli. Až na špecifické výnimky v okresoch Bratislava II a Trenčín sa pritom pohli ceny hore v mestách i v rekreačných nehnuteľnostiach.

„Pri jednoizbových bytoch nie je nárast nájomného až taký výrazný, ich cena však ani počas pandemickej krízy nikdy výrazne neklesla, keďže je ich nedostatok vo všetkých regiónoch,“ uviedol analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Domy v satelitoch Bratislave sú stále populárne. Čítajte viac Satelitový boom v okolí Bratislavy pokračuje. Pandémia záujem o bývanie v dome na dedine ešte zvýšila

Pri trojizbových bytoch sa situácia vyvíja odlišne. Po letnom náraste väčších prenájmov zaznamenal portál pomerne výrazné kvartálne poklesy v Bratislave I, a to o 10,71 %, v Bratislave IV o 7,45 %, či v Košiciach II a III o 10,67 %, resp. o 5,17 %. „Ceny prenájmov trojizbových bytov klesajú už vyše roka hlavne vo veľkých mestách a priemyselných centrách. Počas leta ich nakrátko zodvihli investičné byty v čerstvo dokončených rezidenčných projektoch, tie však z realitného trhu rýchlo zmizli,“ skonštatoval Pružinský.

debata chyba
Viac na túto tému: #prenájom #byt #nehnuteľnosti