Ministerstvo ukázalo, na čo štát minul takmer osem miliárd v boji s pandémiou

Eduard Heger označil necelých osem miliárd na slovenské pomery za „závratnú sumu“.

14.07.2021 14:27
heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (42)

Po tom, čo predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v nedeľu na sociálnej sieti informoval, že štát poskytol na boj s pandémiou necelých 8 mld. eur, vzniesla sa na jeho slová vlna kritiky. Či už z radov ľudí na sociálnej sieti, ale aj od exministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD). Ten vyzval Hegera na detailné rozpísanie sumy, keďže v príspevku vymenoval len položky vo výške necelých 3,8 mld. eur.

Z údajov, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie rezortu financií vyplýva, že celkové prostriedky vyčlenené na boj s pandémiou predstavujú k 2. júlu tohto roka sumu 7,805 mld. eur, z toho za rok 2020 je to 4,894 mld. eur a v tomto roku zatiaľ 2,911 mld. eur.

práca, bicykel, čítanie, muž, zamestnanec Čítajte viac Slovenská firma vyskúšala 4-dňovým pracovný týždeň. Výsledky prekvapili

Z údajov rezortu financií ďalej vyplýva, že priama pomoc spolu bola vlani vo výške 1,929 mld. eur a v tomto roku 2,2 mld. eur. Z toho podpora udržania zamestnanosti vlani predstavovala 929 mil. eur a v tomto roku 1,194 mld. eur. Sociálna pomoc bola vlani v sume 303 mil. eur a v tomto roku 269 mil. eur, pričom pandemické PN a OČR boli z tejto sumy vlani 240 mil. eur a v tomto roku 170 mil. eur. Odpustenie daní a odvodov bolo vlani v objeme 85 mil. eur a v tomto roku 10 mil. eur. Zvýšené výdavky v zdravotníctve predstavovali v minulom roku 377 mil. eur a v tomto roku 504 mil. eur. Kategória iné opatrenia boli vlani vo výške 238 mil. eur a v tomto roku k 2. júlu 223 mil. eur.

Ďalšiu kolónku v rámci pomoci tvoria opatrenia na zabezpečenie likvidity a bankové garancie, ktoré boli vlani v objeme 1,497 mld. eur a v tomto roku zatiaľ 315 mil. eur. Odložené splátky, teda opatrenia v rámci bankového sektora, boli v minulom roku vo výške 489 mil. eur a v tomto roku 96 mil. eur. Transfery v rámci verejnej správy predstavovali vlani sumu 979 mil. eur a v tomto roku 300 mil. eur. Celkovo prostriedky vyčlenené na boj s pandémiou tvorili v minulom roku podľa rezortu financií 5,3 % HDP, v tomto roku k začiatku júla 3 % HDP.

Podľa Kamenického je však problémom, že pomoc ľudia nijako nepocítili. „Vládna propaganda a vychvaľovanie samých seba ľudí nezaujíma. Ľudia chcú vedieť hlavne to, ako im vládne opatrenia reálne pomohli v ich problémoch počas COVID-u, teda pravdu. A žiaľ, pomoc vlády SR ľuďom počas COVID-u bola jedna z najnižších v EÚ, a to už nezmení ani Hegerova propaganda,“ uzavrel Kamenický.

Eduard Heger označil necelých osem miliárd na slovenské pomery za „závratnú sumu“. Transparency International Slovensko s týmto konštatovaním súhlasí, avšak od začiatku pandémie upozorňujú aj na nedostatočnú transparentnosť niektorých schém. Dohody na podporu zamestnanosti z úradov práce sa v registri zmlúv zverejňujú podľa nich s nevyplnenými sumami. Dotácie na nájomné z ministerstva hospodárstva sa vyplácajú podľa Transparency International Slovensko úplne bez zmlúv, len na základe podnikateľmi deklarovanej výšky nájmov.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #peniaze #pandémia #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy