Pomoc najmenej rozvinutým okresom by mala byť adresnejšia a jednoduchšia

Zjednodušenie spočinie v tom, že sa nahradia dva záväzné dokumenty – Akčný plán a Ročné priority – jedným, a to Plánom rozvoja.

, 26.05.2021 11:59, aktualizované: 13:53
Veronika Remišová / Za ľudí / Foto:
Novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov pochádza z dielne ministerky pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veroniky Remišovej a jej rezortu.
debata

Finančné príspevky na pomoc najmenej rozvinutým okresom sa majú zefektívniť. Mali by byť adresnejšie a transparentnejšie. Vyplýva to z novely zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov z dielne vicepremiérky a ministerky pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorú v stredu odobril vládny kabinet.

„Podpora najmenej rozvinutých okresov musí po rokoch váhania konečne začať plniť svoj účel. V minulosti nebola dobre nastavená a neprinášala to, čo ľudia v týchto regiónoch potrebujú. Napríklad, až dve tretiny podporených projektov v okrese Sabinov nepriniesli ani jediné pracovné miesto. A pritom vo vedľajšom okrese Bardejov bolo takýchto projektov len asi sedem percent. Štátna podpora musí smerovať na projekty, ktoré zlepšia život ľudí v regiónoch,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

V minulosti sa vyskytli prípady, kedy sa z regionálneho príspevku napríklad kúpil traktor, s nulovým efektom pre ľudí v danom regióne. „Podľa doterajších schém o pridelení štátnej podpory rozhodoval výbor nominovaný prednostom okresného úradu. Neraz sa stávalo, že peniaze smerovali po kamarátskych či straníckych linkách,“ upozornila ministerka regionálneho rozvoja.

„Do podpory najmenej rozvinutých okresov preto predloženým zákonom zavádzame nové, spravodlivé pravidlá, aby peniaze išli tam, kde skutočne pomôžu ľuďom.“

Podľa novely bude podpora do území smerovať na základe Plánov rozvoja, ktoré pripravia okresné úrady v spolupráci s MIRRI SR, so zástupcami samosprávneho kraja, miest, obcí a odborníkmi. Plánom sa tak nahrádzajú doterajšie dva dokumenty – Akčný plán najmenej rozvinutého okresu a Ročné priority – čím sa celý proces zjednoduší a urýchli. Ďalšou novinkou, ktorú novela prináša, je, že podporu budú môcť získať aj projekty presahujúce hranice najmenej rozvinutého okresu.

„Územia tvorené susediacimi najmenej rozvinutými okresmi majú predsa podobné problémy, ktorých riešenie sa nemôže zastaviť na hranici okresu. Napríklad pri projektoch na podporu turizmu sa budú môcť do podporovaných aktivít zapojiť okresy z celého územia, ktorého sa to týka,“ vysvetlila ministerka. Podľa návrhu zákona by sa medzi najmenej rozvinuté okresy mali zaradiť tiež okresy kompletne obklopené najmenej rozvinutými okresmi, okrem okresov krajských miest.

Veronika Remišová Čítajte viac Menej byrokracie a jednoduchšie procesy. Remišová zrýchľuje čerpanie eurofondov

„Nový zákon sme na pôde nášho ministerstva pripravovali v úzkej spolupráci s dotknutými samosprávami a odborníkmi. Prioritami v podpore najmenej rozvinutých okresov a území budú okrem udržateľných pracovných miest aj zvyšovanie vzdelanostnej úrovne ľudí, podpora lokálnych ekonomík a zavádzanie sociálnych inovácií. Ľudia vo všetkých slovenských regiónoch si zaslúžia rovnaké príležitosti a podmienky pre kvalitný život,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Najmenej rozvinuté okresy sú okresy, v ktorých miera evidovanej nezamestnanosti bola v období za aspoň deväť kalendárnych štvrťrokov vyššia ako 1,5-násobok priemernej miery nezamestnanosti v Slovenskej republike za rovnaké obdobie.

Podľa platnej legislatívy je 20 najmenej rozvinutých okresov. Sú to okresy: Kežmarok, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Košice-okolie, Snina, Levoča, Michalovce, Stropkov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #akčný plán #plán rozvoja okresov #Veronika Remišová #ročné priority #Plán rozvoja
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy