Ďalší trucpodnik? Na sanáciu cesty pri Muráni vláda uvoľní len 5 miliónov eur

Neprejazdná cesta už od konca júna komplikuje život ľudí dochádzajúcich za prácou v rekreačných zariadeniach a tiež v liečebni na Prednej Hore.

28.10.2020 12:38
cesta medzi Muráňom a Prednou Horou
Oprava úseku medzi Muráňom a Prednou Horou bola predmetom sporu medzi župou a vládou.
debata (8)

Začiatkom októbra sme v článku Matovič kontra Lunter. Úspora alebo premiérova hra s miliónmi? písali o oprave cesty II. triedy medzi Muráňom a Prednou Horou. Tú ešte v júli poškodila prívalová voda na niekoľkých úsekoch a stala sa neprejazdnou. Obchádzky merajú niekoľko desiatok kilometrov.

Na jej opravu požadoval Banskobystrický samosprávny kraj 19 miliónov eur. Tie však nedostane. Podľa premiéra Igora Matoviča aj preto, lebo štát nie je „žiadna hus na šklbanie“. Posudok totiž ukázal, že oprava sa dá spraviť za osem miliónov eur. To malo byť o 11 miliónov menej, než na opravu žiadal banskobystrický župan Ján Lunter. Premiér sa vtedy hrdil tým, ako štát ušetril.

Dostali sme potvrdený odhad na úrovni 9 miliónov eur vrátane DPH, dostali sme zelenú rokovať vo finančnom rámci 9 miliónov eur, vyrokovali sme 7,5 milióna eur a dostaneme 5 miliónov eur. Žiaľ, takto to dnes chodí…
z vyjadrenia BBSK

Lenže suma 19 miliónov bola podľa vedenia banskobystrickej župy len prvotným odhadom projektantov. Medzičasom vznikla projektová dokumentácia, ktorú kraj objednal a následne posudzoval Útvar hodnoty za peniaze.

Tá už pracovala so sumou za rekonštrukciu nie 19 miliónov, ale len niečo vyše 9,7 milióna eur. Na to sa však pri tlačovej konferencii “o jedenásť miliónovej úspore” akosi pozabudlo. Tak to banskobystrický župan verejne pripomenul s tým, že o jedenásť miliónovú úsporu rozhodne nejde.

A výsledok? Banskobystrická župa na túto opravu nedostane ani 19 miliónov, ani 8 miliónov a ani napokon vyrokovaných 7,5 milióna, čo je konečná suma, za ktorú ju možno opraviť. Na opravu dostanú len 5 miliónov, prípadné vyššie náklady odporúča vláda hradiť zo zdrojov krajskej samosprávy.

„Banskobystrický samosprávny kraj je za túto pomoc vďačný, hoci nie je zrejmé, na základe akého kľúča vláda dospela práve k tejto sume a prečo ponechala ťarchu zvyšných 2,5 milióna eur na pleciach samosprávneho kraja a jeho obyvateľov,“ reaguje na rozhodnutie vlády vedenie BBSK.

Schválená suma je podľa neho výrazne nižšia ako tá, ktorú premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Štefan Kišš verejne komunikovali na tlačovej konferencii 1. októbra a následne v tlačovom vyhlásení Úradu vlády.

Zvyšných 2,5 milióna eur bude kraj financovať z rozvojového úveru, ktorý poslanci pôvodne schválili na opravu dlhodobo poddimenzovaných ciest II. a III. triedy a zariadení sociálnych služieb.

Od polovice októbra už poškodený úsek opravuje spoločnosť Skanska SK. Stavba je rozdelená na dve etapy, pričom cieľom prvej je sprejazdnenie cesty v jednom profile, čo má byť zrealizované do konca roka. Celkové dokončenie cesty v obidvoch profiloch má byť v septembri 2021.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Muráň #BBSK #oprava ciest