Slová gréckeho premiéra vystrašili trhy, burzy klesajú

Grécke akcie v pondelok začali prudkým poklesom a sťahujú nadol burzy v ostatných krajinách Európy.

09.02.2015 11:35
debata (3)

Investori reagujú na nedeľné konfrontačné vyhlásenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktoré znížilo nádej na dohodu s jeho európskymi partnermi. Pozíciu gréckych cenných papierov podkopalo aj zníženie gréckeho ratingu.

Index aténskej burzy ATG strácal dopoludnia viac ako päť percent a index akcií gréckych bánk sa prepadol o zhruba deväť percent. Index západoeurópskych akcií FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 percenta.

Tsipras vo svojom prvom veľkom prejave v parlamente označil medzinárodný záchranný program pre Grécko za chybu a potvrdil, že jeho krajina odmieta jeho predĺženie. Atény budú podľa neho od medzinárodných veriteľov požadovať preklenovací úver, než dojednajú nové podmienky riešenia štátneho dlhu. Tsipras tiež vyhlásil, že chce dodržať predvolebné sľuby, vrátane bezplatného poskytovania potravín a elektriny „obetiam úsporných opatrení“ (viac v článku Tsipras: Záchranný program zlyhal, nechceme ho).

Odmietol tiež množstvo dohodnutých reforiem na čele s privatizáciou. Jeho kolegovia v eurozóne pritom kládli v bilaterálnych rokovaniach s ním a členmi jeho vlády dôraz práve na reformy (prečítajte si článok Varufakis: Ak odídeme z eurozóny, pôjdu aj ďalší).

„Diskusia medzi Gréckom a jeho európskymi partnermi sa zrejme tento týždeň zintenzívni. Víkendové vyjadrenia gréckej vlády ale nevyvolávajú dojem, že by sa obe strany zbližovali,“ povedal agentúre Reuters Philippe Gijsels z bruselskej pobočky BNP Paribas Fortis.

Tlak na Grécko zosilnel na konci týždňa, keď agentúra Standard & Poor's znížila rating gréckych dlhových záväzkov hlbšie do špekulatívneho pásma. Konkurenčná agentúra Moody's posunula svoj rating Grécka do režimu pozorovania s vyhliadkou na zníženie.

V pondelok tiež výrazne klesali ceny gréckych štátnych dlhopisov, a rástli tak výnosy, ktoré od nich investori požadujú. Výnos trojročnej obligácie vzrástol až o 1,2 percentu­álneho bodu na 19,20 percenta.

Krajiny eurozóny zatiaľ neprejavujú veľa ochoty vyjsť v ústrety požiadavkám novej gréckej vlády.

„Šance na kompromis vyzerajú mizivo, čo zvyšuje riziko, že Grécko do niekoľkých mesiacov vyhlási platobnú neschopnosť a odíde z eurozóny,“ povedal Markus Huber z firmy Peregrine & Black.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #akcia