Varufakis: Ak odídeme z eurozóny, pôjdu aj ďalší

Grécky minister financií Janis Varufakis vyhlásil, že ak bude Grécko nútené eurozónu opustiť, budú ho nevyhnutne nasledovať ďalšie krajiny.

09.02.2015 08:46
debata (65)

Dodal, že riešenie dlhových problémov Grécka musí byť súčasťou odmietnutia úspornej politiky v celej eurozóne. Vyzval tiež k vytvoreniu rozsiahleho investičného programu financovaného Európskou investičnou bankou.

„Euro je krehké. Je to ako pri stavaní domčeku z kariet. Keď vytiahnete grécku kartu, ostatné sa zrútia,“ povedal Varufakis. Dodal, že eurozóne hrozí rozklad, ak sa nepostaví čelom ku skutočnosti, že Grécko aj ďalšie krajiny nie sú schopné za súčasných podmienok splácať svoje dlhy.

„Kto príde na rad po nás? Portugalsko? Čo sa stane, keď Taliansko zistí, že nie je možné zostať vo zvieracej kazajke úspor?“ vyhlásil grécky minister.

„Nič si nenahovárajme, dlhová situácia Taliansko je neudržateľná,“ povedal tiež. To vyvolalo ostrú reakciu zo strany talianskeho ministra financií Piera Carla Padoana, ktorý Varufakisove výroky označil za nepatričné.

Varufakis už vo štvrtok uviedol, že Grécko žiada medzinárodných veriteľov o preklenovací podporný program do konca mája, aby malo čas na vyjednanie nových podmienok spolupráce. Predovšetkým Nemecko však trvá na tom, aby Gréci splnili to, k čomu sa v minulosti zaviazali.

Bývalý šéf americkej centrálnej banky Fed predpokladá, že Grécko odíde z eurozóny. „Domnievam sa, že (Grécko) nakoniec opustí (eurozónu),“ vyhlásil Alan Greenspan. „Je len otázkou času, keď všetci pochopia, že odchod predstavuje tú najlepšiu stratégiu,“ dodal. Upozornil, že si nedokáže predstaviť spôsob pokračovanie eura, ak sa nedospeje k politickej integrácii členských krajín eurozóny.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna