Fico s Takáčom chcú kontrolovať ceny potravín. Ak sa zmenia, zakročíme, varuje reťazce

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) by mal od rezortu financií žiadať rázne dodržiavanie zákona o cenách, ktorý určuje konkrétne povinnosti pri monitoringu vývoja cien vybraných komodít. Povedal to staronový premiér Robert Fico (Smer-SD) po tom, ako do funkcie oficiálne uviedol nového ministra pôdohospodárstva.

31.10.2023 14:14
debata (4)

„Akonáhle budeme vidieť nejaké výkyvy v cenách potravín, ktoré nemajú nejaké logické vysvetlenie, bude musieť nastúpiť štát s regulačnými opatreniami, ktorých je pomerne veľa," dodal predseda vlády.

Biedronka. Čítajte viac Lacné potraviny z Poľska k nám prídu už čoskoro. Kedy Biedronka otvorí svoje prvé obchody na Slovensku?

Reguláciu cien potravín pritom ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha v auguste neodporúčalo. „Členské štáty Európskej únie nezaviedli cenovú reguláciu na potraviny a ojedinelé pokusy o cenovú reguláciu v niektorých štátoch nedopadli dobre. V prvom rade vlády nemajú dostatok informácií, aby mohli zaviesť efektívnu reguláciu cien a marží," uviedlo ministerstvo financií.

Trhy podľa rezortu dokážu regulovať marže a ceny oveľa efektívnejšie ako vládne regulácie. Štáty totiž nepoznajú výrobné náklady firiem ani dopyt spotrebiteľov. „Cenová regulácia by preto viedla k nedostatku potravín, zníženiu poľnohospodárskej produkcie, neodôvodnenému poklesu ziskov firiem, resp. k tvorbe strát a nakoniec aj ku kolapsu niektorých potravinových vertikál, čo by malo dlhodobo negatívne efekty na kupujúcich, predávajúcich a aj potravinovú bezpečnosť," varovalo ministerstvo financií.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #reťazce #SAMO