Mení sa definícia dopravnej nehody. Kedy je potrebné volať políciu?

Už sa vám niekedy stalo, že pri parkovaní ste nemali šťastie a odnieslo si to aj cudzie auto? Ak ste doteraz museli čakať na príchod policajta, aby ste mohli spísať poistnú udalosť, od 1. júla tohto roku nastávajú v Zákone o cestnej premávke zmeny. Najnovšia novelizácia totiž prináša zmenu. „Okrem iného, v paragrafe 64 stanovuje aj to, kedy je potrebné k nehode volať políciu,“ podotýka Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Spoločnosť je jedna z najväčších maklérskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.

, 02.07.2022 06:00
nehoda ľudia autá Foto:
Ilustračná fotka
debata

Platilo, že ak škoda na vozidle či majetku neprekročí 3 990 eur, je považovaná za škodovú udalosť. Nad túto sumu však už išlo o dopravnú nehodu. „Pri škodovej udalosti pritom nie je nutné volať políciu, ak sa účastníci dohodli na vinníkovi, nikto nebol zranený či usmrtený, nedošlo k úniku nebezpečných vecí a žiadny z účastníkov nebol pod vplyvom omamných látok,“ vysvetľuje Pavol Michalec.

Od piatku 1. júla však dochádza k zmene. Akákoľvek udalosť, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode bez ohľadu na jej výšku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť. „Uvedené však bude platiť len vtedy, ak sa jej účastníci dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,“ poukazuje odborník.

Rýchlejšie riešenie

Zmena definície výrazne ušetrí účastníkom nehody čas, keďže nebudú musieť čakať na príchod polície, a zároveň sa tak výrazne skráti blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky. „Od 1. júla 2022 sa tak už pri akomkoľvek strete alebo zrážke dvoch vozidiel netreba zaoberať predpokladanou výškou škody. Výhodou zmeny je, že určiť výšku škody na mieste je častokrát ťažké až nemožné,“ podotýka Pavol Michalec.

Joe Biden, Vladimir Putin Čítajte viac Američania zachraňujú Európu. Berie od nich viac plynu ako z Putinovho Ruska

Samozrejme, predpokladom vzniku takejto škodovej udalosti je to, že sa účastníci dohodnú, kto je za nehodu zodpovedný. „Škodová udalosť sa rieši vyplnením správy o nehode aj bez prítomnosti polície. Ďalší postup riešia účastníci už priamo s poisťovňou vinníka,“ vysvetľuje.

Pozor si dajte na to, ak bol pri tejto udalosti niekto zranený alebo usmrtený, niektorý z vodičov bol pod vplyvom alkoholu, drog alebo iných omamných látok, či došlo k úniku nebezpečných látok alebo sa poškodil verejný majetok vrátane cesty, vtedy je nevyhnutné zavolať políciu tak, ako doteraz.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #polícia #dopravná nehoda
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy