Šefčovič: Milióny pre Slovensko cez plán obnovy sú výborná správa

Európska komisia (EK) v pondelok predbežne schválila žiadosť Slovenska o prvú platbu v hodnote takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti. Slovensko však ešte čaká veľa práce, uviedol pre TASR podpredseda EK Maroš Šefčovič.

27.06.2022 13:55
Belgium Britain Brexit Foto: ,
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
debata

Podľa jeho slov v najbližších rokoch čaká Slovensko strategická úloha zásadne zmodernizovať svoju ekonomiku a postaviť ju na nové základy. „Platba, ktorú dnes EK navrhuje uvoľniť, je výborný krok vpred. Vysoké nasadenie a správne využitie prostriedkov musí byť celospoločenská priorita, pretože konečný termín na čerpanie peňazí na plán obnovy je za rohom, v roku 2026,“ upozornil eurokomisár.

Pripomenul, že možnosť čerpania týchto zdrojov je o to pálčivejšia, že Európa sa stále spamätáva z pandémie koronavírusu a zároveň čelí dopadom ruskej invázie na Ukrajinu. „Aj prechod na zelenú ekonomiku má dnes bezpečnostný rozmer a musíme ho urýchliť,“ zdôraznil Šefčovič.

Lívia Vašáková, Čítajte viac Šéfka plánu obnovy: Najťažšia reforma bola súdna mapa, u Lengvarského sme nasadili krízové riadenie

V tomto kontexte exekutíva EÚ podľa neho napríklad umožňuje presunúť 12,5 percenta celkových prostriedkov z plánu EÚ budúcej generácie (NGEU), v prípade Slovenska zhruba 1,5 miliardy eur, na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #šefčovič #plán obnovy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy