Samosprávy majú problém s dodávateľmi energií, nevedia ich obstarať

Dlhodobé zvyšovanie cien energií spôsobuje slovenským samosprávam komplikácie. Upozornil na to vo štvrtok ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Podľa neho má v súčasnosti 18 až 20 percent samospráv problém obstarať dodávateľa energií, pretože sa im nikto neprihlásil do verejnej súťaže.

28.04.2022 13:53
osvetlenie, žiarovka, dobré bývanie, Foto:
Ilustračná fotka
debata (3)

Združenie to odôvodňuje nestabilnými cenami na trhu a od ministerstva financií požaduje dofinancovanie medziročného nárastu cien energií.

Zvýšenie cien na prelome rokov sa podľa Kaliňáka dotklo 80 percent samospráv. „Máme pomerne veľkú skupinu miest a obcí, ktoré idú v tomto roku obstarávať energie spoločnými verejnými obstarávaniami s tým, že sa im nikto nehlási do súťaží. Náš odhad na základe kvantifikácie dát z územia bol, že nárast cien energií bude v porovnaní s minulým rokom vyšší o 50 miliónov eur. Dnes však vidíme, že suma bude výrazne vyššia, keď začnú obstarávať aj krajské mestá, komunálne podniky a samosprávy, ktoré verejné obstarávania pripravujú,“ upozornil Kaliňák na tlačovej konferencii v Dolnom Kubíne.

potraviny Čítajte viac Ceny pohonných hmôt a potravín v Maďarsku zatiaľ neporastú, vláda predĺžila cenový strop do júla

ZMOS preto navrhuje nielen dofinancovanie medziročného nárastu cien energií, ale aj zmenu regulovaných subjektov a ich rozšírenie vo vzťahu k samosprávam. A to tak, aby sa aktuálny limit 100 megawattov nevzťahoval na samosprávu a jedno IČO, ale na každú budovu v organizácii samostatne. Združenie tiež požaduje urýchlené zverejňovanie eurofondových výziev a výziev z Plánu obnovy a odolnosti pre samosprávy na zavedenie energetického manažmentu, riešenia fotovoltaiky, zavádzanie garantovaných energetických služieb a podporu alternatívnych zdrojov. „Sme pripravení o týchto riešeniach diskutovať s rezortami financií a hospodárstva aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ uviedol Kaliňák s tým, že v rýchlej podpore cielených energetických investícií vidia všeobecne prospešné východisko.

Podľa primátora mesta Galanta Petra Pašku sa obávajú, že pri dnešných cenách energií nebudú mestá a obce schopné poskytovať základné služby pre obyvateľov. „Obávame sa toho, že s príchodom zimy budeme nútení obmedzovať verejné osvetlenie, činnosť mestských organizácií, možno sa to dotkne aj škôlok,“ priblížil primátor. Dodal, že nebudú môcť fungovať športoviská a problém bude aj s ďalšími zariadeniami, ako sú školy a podobne.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #Slovensko #ZMOS #samosprávy #zvyšovanie