Na slovenských čerpačkách hrozí zdražovanie aj tento týždeň. Dopad na ropný trh bude záležať aj od vývoja geopolitického napätia s Ruskom

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach čaká slovenských motoristov aj tento týždeň. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Na základe aktuálneho vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na našich pumpách môžu ešte aj v tomto týždni vzrásť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

21.02.2022 13:57
pumpa slovnaft, benzin, tankovanie, nafra Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (7)

Od začiatku nového roka začali ceny benzínu na našich pumpách opäť rásť, čim nadviazali na vývoj cien ropy na svetovom trhu. Podľa údajov Štatistického úradu SR v šiestom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu zvýšili až o 1,4 % a dosiahli priemernú úroveň 1,538 eur za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vrástli podobne, a to o 1,3 % na úroveň 1,733 eur za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali taktiež 1,4 % a dosiahli úroveň 1,443 eur za liter. Od začiatku tohto roka sa ceny benzínu 95 zvýšili v priemere už o viac než 5 %.

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 18 %. „Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o takmer 30 % drahšia ako vlani,“ podotkla Glasová.

SR Bratislava RRZ rozpočet verejná správa BAX Čítajte viac Hlavný ekonóm NBS: Bublina na trhu s bývaním? Sme na hrane, ale nie je to ako pred finančnou krízou

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak v ostatných týždňoch sa už nachádzajú v rozmedzí 91 až 96 dolárov za barel. „Ceny ropy na 100-dolárovej úrovni sme tu pritom mali naposledy v roku 2014,“ dodala Glasová.

Koncom minulého týždňa ropa mierne oslabila, a to vďaka čiastočnému uvoľneniu napätia v rusko-ukrajinskom konflikte. Okrem toho, na trh prenikli aj správy o pokroku na poli iránskej jadrovej dohody, čo by mohlo priniesť viac ropy na svetový trh.

benzin, phm, slovnaft, tankovanie Čítajte viac Maďari museli zakročiť proti nájazdom Slovákov na lacný benzín

Z celkového hľadiska podľa Glasovej stále platí, že ropa je v súčasnosti tlačená nahor hlavne geopolitickým napätím medzi západnými krajinami a Ruskom pre konflikt s Ukrajinou. Rusko totiž patrí medzi najväčších producentov ropy vo svete a investori sa obávajú, že by sa mohli znížiť ruské dodávky ropy na svetový trh. „Ďalším významným faktorom, ktorý pôsobí na zdražovanie ropy, sú slabšie produkčné kapacity, ktoré nestíhajú rastúcemu dopytu. Kartel OPEC+ totiž navyšuje svoju ťažbu pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo, keďže niektorí jeho členovia majú problémy s produkčnými kapacitami. Okrem toho, rastúcim cenám ropy nahráva aj skutočnosť, že nový variant omikron neznižuje globálny dopyt po čiernom zlate a neobmedzuje cestovanie,“ konštatovala Glasová.

Analytička očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh dopad hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať geopolitické napätie s Ruskom. „Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlačí jej cenu nahor,“ uzavrela Glasová.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #ropa #ceny #Slovensko #Rusko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy