Pandémia prekvapila. Vinári známeho regiónu hlásia rekordný dopyt

Francúzski producenti šampanského hlásia rekordné tržby. Tržby z predaja francúzskeho šampanského sa minulý rok opäť zvýšili a dosiahli rekordných 5,5 miliardy eur.

20.01.2022 10:05
RONA Lednické Rovne, poháre, sklo, čaša vína Foto:
Ilustračné foto
debata

Dopyt totiž rástol aj napriek pretrvávajúcim obmedzeniam na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19, ktoré zasiahli reštaurácie a bary.

Podľa údajov francúzskych producentov šampanského sa v roku 2021 predalo približne 322 miliónov fliaš. To bolo o 32 % viac ako v predchádzajúcom roku, keď sa dodávky šampanského počas blokád na celom svete prepadli o 20 % percent, uviedlo v predbežných odhadoch združenie Comité Champagne.

vinohrady, vinica Čítajte viac Slovenskí vinári: V krajine za posledné roky ubudlo 78 percent vinohradov

Francúzsky trh zaznamenal vlani nárast predaja o 25 % na 142 miliónov fliaš šampanského, čo je návrat na predpandemickú úroveň z roku 2019. Export zároveň dosiahol rekordných 180 miliónov fliaš na základe silného dopytu najmä z anglicky hovoriacich krajín.

Doplnenie zásob v reštauráciách tiež prispelo k nárastu predaja, ale združenie Comité Champagne uviedlo, že vzhľadom na oslabenie turizmu a obmedzenia v reštauráciách viac ľudí pilo šampanské doma.

Nárast dopytu zaskočil niektorých producentov, ktorým sa dočasne minuli zásoby. Dom Perignon, Moët & Chandon a Ruinart zaznamenali napríklad nedostatok zásob v Španielsku.

Výrobcovia šampanského tradične uchovávajú milióny fliaš zamknuté vo svojich pivniciach, aby zabezpečili stabilné dodávky z roka na rok.

Vlaňajší rekordný dopyt prišiel v čase, keď vinohrady v regióne Champagne zasiahli prudké jarné mrazy, po ktorých nasledovali letné dažde.

debata chyba
Viac na túto tému: #víno #vinári #šampanské