Dôležitá správa pre dôchodcov: Sociálnej poisťovni už nebudete musieť prekladať potvrdenie o žití v Česku

Poberateľom dôchodkov zo Slovenska žijúcim v Českej republike zanikne od začiatku budúceho roka povinnosť predkladať potvrdenia o žití. Údaje o poberateľoch dôchodkových dávok si začína Sociálna poisťovňa vymieňať s Českou správou sociálneho zabezpečenia (ČSSZ) elektronicky. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

10.12.2021 13:16
muž, senior, dôchodca, počítanie, papiere,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Seniori tak podľa poisťovne ušetria čas pri overovaní podpisu na potvrdení. Umožnila to vzájomná dohoda o elektronickej výmene údajov medzi oboma inštitúciami, ktoré v týchto dňoch úspešne ukončili pilotné testovanie projektu a od 1. januára 2022 začnú projekt realizovať. O ukončení povinnosti predkladať doklad o žití bude Sociálna poisťovňa svojich poistencov v Českej republike adresne informovať.

Dôchodcovia, ktorí dostávajú dôchodok z Českej republiky na účet a majú bydlisko na Slovensku, budú potvrdenie o žití predkladať ČSSZ podľa českej legislatívy už len raz ročne. Doteraz tak robili každý štvrťrok alebo vždy pri žiadosti o výplatu dávky. „Tento projekt odbúrava jednu z byrokratických povinností našich dôchodkov žijúcich v Českej republike. Povinnosť preukazovať žitie aspoň raz ročne sa pre nich končí,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Igor Matovič Čítajte viac Parlament začal diskutovať o návrhu rozpočtu. Tri Matovičove podmienky sa zatiaľ nepodarilo presadiť

Sociálna poisťovňa v súčasnosti vypláca do Českej republiky viac ako 14-tisíc dôchodkových dávok. Česká strana tým dôchodcom, ktorí poberajú dôchodkové dávky z českého sociálneho systému a žijú na Slovensku, zasiela viac ako 36-tisíc dávok.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #Slovensko #seniori