Ako vnímate zmenu zákona?
Prijaté zmeny hodnotíme v zásade pozitívne, keďže ide o ďalší balík opatrení na predchádzanie negatívneho vplyvu jednorazových plastových výrobkov na životné prostredie, ktoré požaduje európska smernica. Tie sa ukázali ako problematické, keďže sa v prírodnom prostredí rozkladajú stovky rokov a ohrozujú živočíchy aj zdravie samotných ľudí.
Čo sú podľa Vás najväčšie prínosy a prípadne, naopak, slabosti nových opatrení?
Za prínosný krok možno hodnotiť zákaz obstarávať pre činnosť štátnych orgánov nápoje v jednorazových plastových obaloch. To však bude od spustenia zálohového systému od 1.1.2022 aj tak takmer nemožné, keďže všetky bežné nápoje budú predávané v zálohovaných obaloch.
Otázne však zostáva, do akej miery novoprijaté ustanovenia § 75b zákona o odpadoch prispejú k zníženiu spotreby. Náhrada jednorazových plastových výrobkov a riadov „ekologickejšími“ papierovými či drevenými biologicky rozložiteľnými alternatívami (týka sa to najmä verejných podujatí), ktorá je jednou z prípustných alternatív, nemusí viesť k zníženiu spotreby. Tieto alternatívy totiž z dôvodu znečistenia zvyškami potravín a nápojov často nemožno opätovne použiť alebo recyklovať, iba energeticky zhodnocovať. Ide tak stále o odpad, ktorého vzniku by sme mali predchádzať. O to sa snaží pri svojej činnosti aj naša spoločnosť CYRKL, Zdrojová platforma. Za najlepšie riešenie teda považujeme opakovateľne použiteľné alternatívy, ktoré sú však iba jednou z prípustných možností. Tu mohol byť zákonodarca prísnejší.

Sú na ne dotknuté sektory (bistrá, bary, verejné inštitúcie) pripravené?
Čo sa týka pripravenosti dotknutých sektorov na novoprijaté opatrenia a zákazy – tieto sú už dlhšie avizovaným krokom smerom k cirkulárnej ekonomike, ako zo strany EÚ tak zo strany rezortu životného prostredia a mnohé podniky ich zavádzajú už dlhšiu dobu, prípadne ich zavedenie vo svojom podnikaní už zavŕšili. Taktiež alternatív pre jednorazové plastové obaly a riady je na trhu už mnoho, takže firmy by nemali mať problém začať ich využívať pri svojej činnosti.
Ako je na tom Slovensko v tejto oblasti v porovnaní so zahraničím, robíme toho dosť, alebo zaostávame?
V porovnaní so zahraničím si Slovensko vedie relatívne dobre, hoci nestihlo úplne transponovať smernicu o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie včas, teda do 3.7.2021.
Medzi členské štáty, ktoré implementovali smernicu načas však patria iba Francúzsko, Estónsko, Írsko, Grécko a Švédsko. Na druhej strane, mnohé krajiny zatiaľ nemajú zriadený zálohovací systém na obaly od nápojov, ktorý sa na Slovensku spúšťa od 1.1.2022. Zároveň susedné krajiny a východoeurópske štáty ako Česko, Poľsko, Bulharsko či Rumunsko sú medzi krajinami, ktoré implementáciu smernice v požadovanom termíne ani len nezačali.
Roman Gdovjak
Country Manager firmy Cyrkl.com pre Slovensko. Cyrkl.com je medzinárodná technologická a poradenská spoločnosť so špecializáciou na cirkulárne odpadové hospodárstvo. Vďaka pokročilým technologickým riešeniam pomáha na najväčšej digitálnej odpadovej platforme v Európe tisícom spoločností pretvoriť odpad na zdroj. V rámci poradenských činností jej tím odpadových expertov tiež spracováva Cirkulárne odpadové skeny prinášajúce firmám finančné úspory aj redukciu CO2. Cyrkl tiež vytvára trhové analýzy, prispieva k transferu recyklačných technológií a odpadovej legislatívy. Týmito aktivitami prináša inovácie a princípy cirkulárnej ekonomiky do sveta nakladania so zdrojmi.