Orbán ustúpil Slovensku. Z nákupu ornej pôdy vycúval

Pôvodný plán rátal s tým, že zo štátnych financií by poľnohospodári z Maďarska mali možnosť kupovať úrodnú zem aj na Slovensku. Šéf diplomacie Ivan Korčok na zmenu reagoval s tým, že toto rozhodnutie berie na vedomie a považuje to za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu.

, 12.10.2021 11:43
dážď, Viktor Orbán, dáždnik Foto:
Viktor Orbán sa stal najvplyvnejším maďarským politikom na začiatku tohto storočia.
debata (77)

Na tento problém poukázal denník Pravda minulý týždeň na veľkom rozsahu v novinách. Maďarská vláda chcela naliať do Súkromného kapitálového fondu ornej pôdy v prepočte až 400 miliónov eur. Poľnohospodári v Maďarsku by boli získali ľahký prístup k skupovaniu veľkej rozlohy úrodnej zeme na Slovensku. Napríklad v Nitrianskom i v Trnavskom kraji sa priemerná cena pôdy dobrej bonity pohybuje od 5-tisíc do 7-tisíc eur za hektár.

100 rokov s vami, Jozef Sedlák Čítajte viac Zaklínanie pôdou

„Pred malou chvíľou ma informoval môj maďarský kolega Péter Szijjártó, že vláda Maďarskej republiky sa rozhodla na podnet slovenskej strany zrušiť uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni premiérov a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Korčok.

VIDEO: Stanovisko predsedu vlády Eduarda Hegera po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
summit EÚ, Viktor Orbán Čítajte viac Orbán sa rozťahuje. Chce skupovať slovenskú pôdu

Proti uzneseniu dôrazne vystúpil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, keď pred týždňom rokoval s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom: „Požiadali sme Maďarsko, aby robili svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko alebo sa realizujú na našom území, po vzájomnej dohode a odsúhlasení," zdôraznil.

poľnohospodárstvo, žatva, farma, farmár, kombajn, vidiek Čítajte viac Veľká hra o slovenskú pôdu a vodu. Vyhrajú v nej cudzinci?

Po týždni Korčok informuje, že vláda Viktora Orbána na podnet Slovenska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Oznámil mu to Szijjártó. „O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni predsedov vlád a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí," uviedol Korčok v tlačovom vyhlásení pre Pravdu.

korčok Čítajte viac Korčok reaguje na skupovanie slovenskej pôdy Maďarmi. Je odhodlaný zmeniť zákony

Šéf slovenskej diplomacie pokračoval, že verí, že v dohľadnom čase dostane odpovede od maďarského ministra zahraničných vecí na ostatné otázky týkajúce sa nákupu nehnuteľností alebo programov maďarskej vlády, ktoré realizuje na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov. „Vítam to z toho pohľadu, že viaceré veci sa vyjasňujú, a zároveň potvrdzujem záujem o to, aby sme konštruktívne hovorili aj o ďalších veciach v našich vzťahoch, ktoré sa nás týkajú," zdôraznil," poznamenal Korčok.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďari #Orbán #Ivan Korčok #nákup pôdy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy