Štát môže získať významného výrobcu elektriny. Nemci sa rozhodli svoju elektráreň predať

Štát možno už onedlho bude vlastniť významného výrobcu elektrickej energie. Ide o Paroplynovú elektráreň Malženice, ktorú v súčasnosti vlastní spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), ovládaná nemeckou spoločnosťou E.ON. Podľa informácií nemecký investor sa malženický paroplyn rozhodol predať.

28.02.2024 10:19
elektrina Foto: ,
Ilustračná snímka
debata (10)

Štát má podľa zmluvy podpísanej z roku 2021 trojročné predkupné právo na túto elektráreň. Predkupné právo na malženický paroplyn získal v rámci transakcie medzi nemeckými spoločnosťami RWE a E.ON vo Východoslovenskej energetike Holding (VSE Holding). Prednostné právo na malženický paroplyn tak vyprší v tomto roku.

O tom, že štát rokuje o kúpe Paroplynovej elektrárne v Malženiciach, nepriamo pre agentúru SITA potvrdilo aj Ministerstvo hospodárstva SR. „Ministerstvo hospodárstva SR sa touto možnosťou zaoberá, pričom prvé formálne kroky boli podniknuté už v minulom roku,“ povedala hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík. Ďalšie informácie však nechcela konkretizovať. „Verejnosť budeme informovať o ďalšom postupe,“ konštatovala Pavlusík. K možnému predaju malženického paroplynu sa nechcela vyjadriť ani spoločnosť Západoslovenská energetika.

Slovalco Čítajte viac Pellegrini dal pred voľbami verejný záväzok, že rozbehne Slovalco. Aká je situácia dnes?

Západoslovenská energetika, v ktorej má štát stále 51-percentný podiel, ale manažérske práva ovláda 49-percentný akcionár E.ON, získala Paroplynovú elektráreň Malženice do svojho portfólia v roku 2018. A to práve od nemeckej spoločnosti E.ON, ktorá ho postavila neďaleko Trnavy v roku 2010. Kúpnu cenu vtedy firmy nezverejnili. Je preto otázne, za akú sumu by mohol v súčasnosti štát malženický paroplyn odkúpiť. Nemecký E.ON ho pred štrnástimi rokmi postavil za 430 miliónov eur. Štát tak musí na kúpu paroplynového cyklu pri Trnave nájsť stovky miliónov eur.

Paroplynová elektráreň Malženice bola uvedená do prevádzky v roku 2010. Má inštalovaný výkon 436 megawattov. Paroplynový cyklus umožňuje veľmi flexibilný rýchly štart, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie prenosovej sústavy. Vzhľadom na inštalovaný výkon porovnateľný s blokom jadrovej elektrárne má malženická elektráreň jedinečnú pozíciu a význam v rámci energetickej sústavy SR aj ako back-up pre jeden blok jadrovej elektrárne.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #elektráreň