Draví poľnohospodári zo Sanagra skupujú ďalšie družstvá. Získali dve z južného Slovenska

Slovenská poľnohospodárska skupina Sanagro získala do svojho portfólia dve spoločnosti z južného Slovenska. TASR o tom za spoločnosť informovala Marta Kováčová.

05.06.2023 11:23
nákup pôdy, poľnohospodárstvo, farmár, predaj... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Prvou je firma zaoberajúca sa predajom agrokomodít a poľnohospodárskych vstupov Agrosid z Dunajskej Stredy a takisto Poľnohospodárske družstvo Jahodná. Na západnom a strednom Slovensku obhospodarovala poľnohospodárska skupina doteraz takmer 20.000 hektárov poľnohospodár­skej pôdy.

Po novom bude skupina riadiť dovedna 13 fariem a dvoch obchodníkov s poľnohospodár­skymi komoditami. „Spoločnosť Agrosid sa venuje výkupu a ďalšiemu predaju poľnohospodárskych plodín iných farmárskych spoločností. Doposiaľ pod skupinu patrila obchodná spoločnosť, ktorá sa orientovala výlučne na predaj obilnín, mlieka a olejnín, ktoré sme vyprodukovali na našich farmách,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Tomáš Kohút.

Juraj Mačaj, farmár, cibuľa Čítajte viac Farmár Máčaj: Obchod s reťazcami je ako súboj Dávida a Goliáša. Reťazce sú Goliáš a pestovatelia Dávid

Poľnohospodárske družstvo Jahodná pôsobí v rámci poľnohospodárskej prvovýroby na ornej a lesnej pôde a v ovocinárstve. Primárne pestuje pšenicu, jačmeň a kukuricu. „Družstvo hospodári na poľnohospodárskej ploche približne 600 hektárov. Na nárast obhospodarovanej plochy našej spoločnosti, ktorá je približne 20.000 hektárov, preto nebude mať zásadný vplyv,“ doplnil Kohút.

„Už takmer 20 rokov podnikáme v oblasti poľnohospodárskych služieb a združujeme prvovýrobcov v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Aktivitami v oblasti predfinancovania, pozberovej úpravy, skladovania, výkupu a následného predaja úrody poskytujeme služby poľnohospodárom, ktorí na tieto činnosti nemajú zázemie či technické vybavenie,“ uviedol spolumajiteľ spoločnosti a družstva Jahodná Ladislav Sátor.

Kúpu spoločnosti Agrosid a Poľnohospodárskeho družstva Jahodná už odobril aj Protimonopolný úrad SR. Po dohode obidvoch strán kúpna cena nebude zverejnená.

debata chyba
Viac na túto tému: #pôda #poľnohospodárstvo #južné Slovensko