Schválenie mimoriadnej dane pre Slovnaft sa posúva

Schválenie mimoriadnej dane pre spoločnosť Slovnaft sa posúva. Poslanci Národnej rady SR totiž hlasovanie o zákone o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou posunuli na nasledujúcu decembrovú schôdzu.

08.11.2022 11:23
slovnaft Foto: ,
Na tomto mieste sa vyrába polypropylén, ktorý sa využíva v potravinárskom, textilnom či nábytkárskom priemysle.
debata (4)

Rafinéria by podľa legislatívy mala platiť 30-percentnú extra daň z rozdielu medzi referenčnou cenou ropy Brent a ruskej ropy Ural.

Nová daň by sa mala počítať ako súčin množstva ropy s pôvodom v Ruskej federácii v bareloch obstaranej rafinériou v príslušnom zdaňovacom období a rozdielu medzi referenčnou cenou a priemernou cenou obstarania zníženého o 5 amerických dolárov.

Podľa vyjadrení ministra financií Igora Matoviča ešte z mája tohto roka by do štátneho rozpočtu vďaka novej dani pre Slovnaft mohlo pritiecť približne 280 až 290 mil. eur ročne. Analytici na ministerstve financií už vtedy hovorili o výnosoch len v desiatkach miliónov eur.

SR NRSR 71. schôdza rokovanie BAX Čítajte viac Smršť ekonomických zmien. Poslanci majú na stole niekoľko zásadných zákonov v dôchodkoch a daniach
4 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #rozpočet #Slovnaft