Podľa finančných expertov je to cena za doterajší blahobyt. „Máme za sebou 12 rokov blahobytu, rastúcej ekonomiky, príjmov a aj cien všetkých aktív. Ekonomiky sú cyklické a po expanzii vždy prichádza korekcia,” vysvetľuje Radoslav Kasík, investičný riaditeľ Finaxu.
Dôvodov je viacero: na jednej strane dva roky covidových obmedzení oslabili výrobné kapacity fabrík a prepravné reťazce, na druhej protipandemické zásahy naliali do ekonomiky dodatočné peniaze, ktoré sa prejavili na vyššom dopyte a ten spôsobil tlak na rast cien. Infláciu následne ešte povzbudilo vypuknutie vojny, ktoré predražilo už nedostatkové strategické energie a komodity. Na Slovensku sa zdražovanie v máji vyšplhalo na 12,6 %. V eurozóne sa aktuálne pohybuje inflácia na úrovni 8,1 %.
Ekonómovia túto situáciu nazývajú „medvedím trhom”. Ten nastáva vtedy, keď porovnávací index klesne o 20 a viac percent z nedávneho maxima. To je, ako keby metaforicky medveď klepol po trhoch labou. Aktuálne ide o porovnávací index S&P 500, ktorý sa oproti januárovým hodnotám prepadol o pätinu.
Čítajte viac Finančník Búlik: Vkladné knižky boli rizikom aj pri praní špinavých peňazí, stále ich majú tisícky ľudí