Známa automobilka odstavuje závody v regióne. Ruský trh zásobuje ďalej

Česká automobilka Škoda Auto, ktorá je súčasťou skupiny Volkswagen, obmedzí časť výroby vo svojich domácich závodoch pre nedostatok dodávok po ruskej invázii na Ukrajinu. Jej ruské prevádzky však stále bežia.

01.03.2022 10:47
Škoda Enyaq Coupé iV - výroba 2022 Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

„Vzhľadom na súčasnú situáciu na Ukrajine čelí Škoda Auto kritickému nedostatku súčiastok od niekoľkých miestnych dodávateľov, čo má vplyv na niektoré z našich modelov,“ uviedla spoločnosť. „Toto je dôvod, prečo od tohto týždňa obmedzíme výrobu ENYAQ iV,“ dodala.

Škoda spresnila, že v jej dodávateľskom reťazci je niekoľko firiem zo západnej Ukrajiny. Česká automobilka ďalej informovala, že výroba stále beží v jej dvoch závodoch v Rusku, ktoré zasiahli západné sankcie za inváziu na Ukrajinu.

Hliník, výroba hliníka Čítajte viac Tisícom Ukrajincov sa otvára pracovný trh. Štát pre nich mení pravidlá

Na otázku o prípadných ďalších sankciách a o ich vplyve na výrobu a prevádzku v Rusku Škoda odpovedala: „Vplyvy sa dajú určite očakávať, ale konečné rozhodnutie a budúce smerovanie určí predstavenstvo Škoda Auto po konzultácii so skupinou Volkswagen.“

Rusko bolo v roku 2021 druhým najväčším trhom značky Škoda s viac ako 90.000 dodanými vozidlami. Ukrajina je tiež stabilným trhom.

„Stratégia predaja v Rusku a na Ukrajine je v súčasnosti predmetom intenzívnych diskusií. Vzhľadom na nedávny vývoj možno očakávať pokles predaja na Ukrajine aj v Rusku,“ dodala Škoda. Informáciu zverejnila TASR na základe správy agentúry Reuters.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #automobilky #Škoda #vojna na Ukrajine