Inflácia v eurozóne naberá na obrátkach. V decembri dosiahla obávanú hranicu

Inflácia v eurozóne sa na konci minulého roka nečakane zrýchlila a dostala sa na nové rekordné maximum.

07.01.2022 11:50
Litva, euro, eurozóna Foto: ,
Ilustračné foto
debata (8)

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v decembri 2021 zvýšilo na 5 % zo 4,9 % v novembri, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade. Analytici v priemere počítali so spomalením inflácie na 4,7 %.

Inflácia bez započítania cien potravín a energií sa zrýchlila na 2,7 % z 2,6 %.

„Inflácia je nepríjemná pre spotrebiteľov a pre dôchodcov. Ak majú peniaze v banke uložené na nulových úrokoch, peniaze im prakticky požerie,“ upozorňuje ekonóm z Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž, s ktorým sa Pravda zhovárala o tom, čo nás čaká v roku 2022.

Vladimir Balaz, Vladim?r Bal??, Čítajte rozhovor Ekonóm Baláž: Matovičova reforma? 2,6 miliónom ľudí sa čiastočne uľaví, budú mať viac peňazí

Motorom inflácie boli aj naďalej ceny energií, ktoré medziročne vzrástli o 26 % po +27,5 % v novembri. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 3,2 % (november: 2,2 %), ceny priemyselných tovarov mimo energií o 2,9 % (2,4 %) a ceny služieb o 2,4 % (2,7 %).

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa tak naďalej pohybuje výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #eurozóna #zdražovanie