Aj IT oblasť poznačila pandémia, najmä v jej prvej fáze, a to predovšetkým jej ekonomickým dopadom na firmy. Prejavilo sa to v zastavení už bežiacich alebo plánovaných projektov a veľmi výrazným obmedzením náboru nových pracovníkov. „Pravdou je, že IT sféra sa zo šoku z pandémie spamätala ako jedna z prvých. V januári tohto roku sme pocítili obrovský nával otvorených pozícií pre IT-čkárov – rozbehli sa nové projekty a IT svet pochopil, že sa nemusí až tak obávať, pretože aktuálne smeruje do digitalizácie všetko, čo sa dá,“ hovorí Zuzana Macková, tím líder pre oblasť IT a telekomunikácií personálnej agentúry Grafton.
Nedotkol sa jej ani nedostatok materiálov z výroby, tak ako iných sektorov, či zatvorenie prevádzok kvôli osobnému styku. Drvivá väčšina IT firiem a korporátnych spoločností prešla do módu dlhodobej práce z domu, a aj preto dokázala počas ďalších zákazov fungovať s minimálnymi obmedzeniami. Momentálne už väčšina z nich naberá nových pracovníkov – Grafton tak aktuálne zaznamenáva až dvojnásobne vyšší dopyt v tejto oblasti, ako tomu bolo pred koronou. Navyše očakáva ďalší rast ponúk.
Čítajte viac Suchal zo Slovensko.Digital: Slovensko nemusí byť ako Estónsko, informatizácia musí slúžiť ľuďomUplatnenie v IT nájdu aj absolventi
Problémom je však nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. „Skúsenosti sú vždy najviac oceňovaným a rozhodujúcim faktorom, nakoľko sa dajú získať len praxou. IT je však vhodné nielen pre skúsených IT-čkárov, ale aj absolventov, a to už pred dokončením formálneho vzdelávania a štúdia. Vždy záleží od toho, ako veľmi samostatného človeka na pozíciu firma potrebuje, alebo naopak – koľko priestoru na učenie a vedenie pre takéhoto kandidáta má,“ objasňuje aktuálnu situáciu odborníčka. Najčastejšie sa následne absolventi uplatňujú v rôznych krátkodobých projektoch, ale sú im ponúknuté tiež dlhodobé príležitosti, pričom po skončení školy nasleduje u daného zamestnávateľa nezriedka aj ponuka na trvalý pracovný pomer.
Údaje zo Mzdového prieskumu 2021 spoločnosti Grafton Slovakia.
Študenti či absolventi, ktorí majú záujem zvýšiť svoju hodnotu na trhu, sa venujú už popri štúdiu rôznym typom vzdelávania v danom odbore. Či už sú to online školenia, intenzívne – niekoľko týždňov trvajúce kurzy, workshopy alebo stáže. „Akákoľvek takáto iniciatíva prinesie nové vedomosti a zvyšuje šance kandidáta zamestnať sa v danom odbore. Bez praxe je však stále nutné pozerať sa na začiatok po pozíciách vhodných pre absolventov či juniorov bez skúseností,“ radí Z. Macková.