Ako zdôraznil CEO spoločnosti Michal Šimko, vďaka novému laboratóriu vznikne výhľadovo 25 pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou.
Diaľková detekčná technológia, ktorú bude firma vyvíjať na Liptove, prešla v posledných rokoch testami a previerkami v USA, vo viacerých krajinách Európskej únie, juhovýchodnej Ázie a na Blízkom východe. „Tento rok sa nám podarilo stiahnuť naspäť na Slovensko viacero talentovaných ľudí z významných vedeckých a technologických pozícií v zahraničí a aktívne hľadáme ďalších. Naším cieľom je okrem expanzie na civilný trh aj znásobenie množstva patentov, ktoré každoročne produkujeme,“ uviedol Šimko.
Čítajte viac České menštruačné nohavičky Snuggs získali významnú investíciu, chcú expandovať do FrancúzskaZdôraznil, že po spoľahlivej detekcii plynov na diaľku je veľký dopyt aj v mnohých priemyselných odvetviach. Poukázal na to, že táto technológia nájde využitie aj v segmente ochrany životného prostredia.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) doplnil, že v ozbrojených silách disponujú 16 takýmito výrobkami staršej generácie. Postupne ich podľa Naďa bude treba obnovovať. „Predpokladám, že v dohľadnej dobe pôjdeme cestou modernizácie tohto produktu v rámci ozbrojených síl. Takéto zariadenia by mohli mať aj hasiči alebo odborníci na chemické udalosti, predpokladám, že záujem bude aj zo strany ministerstva vnútra,“ povedal po slávnostnom otvorení centra.
SEC Technologies je technologická firma, ktorá vyvinula zariadenie Falcon 4G na detekciu plynov na vzdialenosť šesť kilometrov. Jeho štvrtá generácia dokáže pomocou lasera rozpoznať jedovaté plyny, priemyselné chemikálie a biologicky škodlivé látky. Oproti zahraničnej konkurencii dosahuje stonásobne vyššiu citlivosť.