Technologická firma otvorila na Liptove nové vývojové centrum, vznikne 25 nových pracovných miest

Slovenská technologická firma SEC Technologies otvorila vo štvrtok v Liptovskom Mikuláši nové výskumné a vývojové centrum. Bude sa v ňom vyrábať laserové zariadenie na ochranu pred chemickými a biologickými hrozbami.

11.11.2021 12:51
SR SEC Technologies výskumné centrum ZAX Foto: ,
Na snímke vpravo minister obrany Jaroslav Naď, vľavo CEO spoločnosti Michal Šimko počas prehliadky nového centra.
debata

Ako zdôraznil CEO spoločnosti Michal Šimko, vďaka novému laboratóriu vznikne výhľadovo 25 pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou.

Diaľková detekčná technológia, ktorú bude firma vyvíjať na Liptove, prešla v posledných rokoch testami a previerkami v USA, vo viacerých krajinách Európskej únie, juhovýchodnej Ázie a na Blízkom východe. „Tento rok sa nám podarilo stiahnuť naspäť na Slovensko viacero talentovaných ľudí z významných vedeckých a technologických pozícií v zahraničí a aktívne hľadáme ďalších. Naším cieľom je okrem expanzie na civilný trh aj znásobenie množstva patentov, ktoré každoročne produkujeme,“ uviedol Šimko.

Tomáš Zahradník a Linda Šejdová, zakladatelia startupu Snuggs Čítajte viac České menštruačné nohavičky Snuggs získali významnú investíciu, chcú expandovať do Francúzska

Zdôraznil, že po spoľahlivej detekcii plynov na diaľku je veľký dopyt aj v mnohých priemyselných odvetviach. Poukázal na to, že táto technológia nájde využitie aj v segmente ochrany životného prostredia.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) doplnil, že v ozbrojených silách disponujú 16 takýmito výrobkami staršej generácie. Postupne ich podľa Naďa bude treba obnovovať. „Predpokladám, že v dohľadnej dobe pôjdeme cestou modernizácie tohto produktu v rámci ozbrojených síl. Takéto zariadenia by mohli mať aj hasiči alebo odborníci na chemické udalosti, predpokladám, že záujem bude aj zo strany ministerstva vnútra,“ povedal po slávnostnom otvorení centra.

SEC Technologies je technologická firma, ktorá vyvinula zariadenie Falcon 4G na detekciu plynov na vzdialenosť šesť kilometrov. Jeho štvrtá generácia dokáže pomocou lasera rozpoznať jedovaté plyny, priemyselné chemikálie a biologicky škodlivé látky. Oproti zahraničnej konkurencii dosahuje stonásobne vyššiu citlivosť.

debata chyba
Viac na túto tému: #firma #Liptov #nové pracovné miesta