Pekári: Novela o nekalých praktikách je protiústavná a v rozpore s eurosmernicou

Novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami je podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov protiústavná a zároveň je aj v rozpore s európskou smernicou.

25.05.2021 09:56
pečivo, Ako sa to robí, Starý Otec Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zväz preto listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby novú legislatívu nepodpísala a vrátila ju naspäť do Národnej rady SR. Novelou zákona sa podľa nich diskriminujú výrobcovia potravín s krátkou, čiže okamžitou dobou spotreby, ako je čerstvé pečivo. U tejto skupiny potravín totiž zákonodarcovia nezaviedli tzv. objektívnu lehotu splatnosti faktúry, ktorá sa ráta od dodania potraviny a platí u všetkých ostatných potravín.

Podľa zväzu tak mali umelo vytvoriť nerovnaký, nerovnovážny, diskriminačný a teda protiprávny stav. „Prečo poslanci znevýhodnili splatnosť faktúr u dodávok čerstvého chleba a pečiva si nevieme vysvetliť. Možno preto, že pozmeňovací návrh bol vytvorený len desiatky minút pred rokovaním pléna a nebol konzultovaný so žiadnymi slovenskými potravinármi,“ povedal výkonný riaditeľ zväzu Milan Lapšanský.

nákupný regál, rožky, pečivo Čítajte viac Pekári: Kvôli zmene zákona si na splatenie nákladov budeme musieť brať pôžičky

Novela zákona je podľa pekárov aj v priamom rozpore so smernicou Európskej únie. Tá pozná dva termíny pre začiatok plynutia lehoty splatnosti. Prvým je uplynutie dodacej lehoty, teda okamih totožný s dodaním potraviny. Druhým je termín od dátumu stanovenia splatnej sumy, ten však právny poriadok Slovenska nepozná. „Ani v jednom prípade však smernica EÚ neurčuje ako začiatok plynutia doručenie faktúry, ktoré zaviedli do slovenského zákona slovenskí poslanci,“ uvádza zväz.

Novela zákona tak podľa neho otvára dominantným subjektom na trhu možnosť svojím „predátorským" prístupom donútiť dodávateľov vybraných potravín, ktorými sú napríklad pekári, k vystavovaniu mesačných či kvartálnych súhrnných faktúr. „Môže sa stať, že za dodaný chlieb a pečivo dostanú pekári zaplatené až na 105. deň,“ poukázal Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od živnostníkov až po veľké pekárne. Členovia zväzu zamestnávajú viac ako 12-tisíc pracovníkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #potravinárstvo #novela zákona #pekári
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy