Bratislavské letisko predbežbe skončilo rok 2020 so stratou 14 miliónov eur

V roku 2020 letiskumedziročne klesli príjmy z leteckej činnosti o 71 percent a z neleteckej o 38 percent. Medzi najväčšie príjmy patrili aj prevádzkové a investičné dotácie.

16.05.2021 10:31
letisko, letisko bratislava, letisko Milana... Foto: ,
Letisko Milana Rastislava Štefánika sa bude snažiť v tomto roku svoju stratu výrazne znížiť.
debata

Letisko M. R. Štefánika podľa predbežných hospodárskych výsledkov vykáže za minulý rok stratu vo výške približne 14 miliónov eur. Uviedla to hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. Letisková spoločnosť presné finančné výsledky zverejní po auditovaní a schválení akcionárom.

Príjmy letiskovej spoločnosti plynú z leteckej činnosti, čo zahŕňa pristávacie, parkovacie poplatky či poplatky za odlietavajúcich cestujúcich. Príjmy má aj z neleteckej činnosti, týkajú sa prenájmu parkoviska, ale aj obchodných prevádzok. Vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila prevádzku letov, boli podľa hovorkyne príjmy z leteckej činnosti nižšie o 71 % a z neleteckej činnosti o 38 % v porovnaní s rokom 2019. Medzi najväčšie príjmy zároveň patrili aj prevádzkové a investičné dotácie.

Vedenie letiska predpokladá, že v tomto roku sa podarí stratu spoločnosti znížiť. Hovorkyňa však poukázala na to, že hospodárske predikcie sa menia, keďže letovú prevádzku každý mesiac naďalej ovplyvňujú epidemické obmedzenia, čo vedie dopravcov k zmenám v naplánovaných letoch.

letisko Milana rastislava Štefánika Čítajte viac V prvom kvartáli vybavilo bratislavské letisko medziročne o 95 percent menej cestujúcich

„Na hospodárenie bude mať vplyv aj letecká prevádzka počas letnej dovolenkovej sezóny, ktorú je v týchto dňoch vzhľadom na meniacu sa situáciu v jednotlivých krajinách ťažké odhadnúť. Vplyv na hospodársky výsledok bude mať aj výška čerpanej hospodárskej pomoci, ktorej poskytnutá výška aktuálne nie je ešte známa,“ dodala.

V súvislosti s výmenou vo vedení letiska Ševčíková uviedla, že aj počas personálnych zmien v predstavenstve vedenie letiskovej spoločnosti kontinuálne pracuje na konsolidovaní hospodárskych výsledkov letiska, zefektívnení prevádzky letiska, rozvoji leteckého a neleteckého obchodu či organizačných zefektívneniach.

debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #letisko Bratislava #letisko M. R. Štefánika #pokles cestujúcich