Cena plynu pokračuje v páde nadol. Je najlacnejší od jesene 2018

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu naďalej klesajú. Ceny elektriny už atakujú úroveň 70 eur za megawatthodinu, ceny plynu sa pohybujú už pod úrovňou 23 eur za megawatthodinu. Plyn sa obchoduje na najnižšej úrovni od jesene 2018.

26.02.2024 09:21
Putin Foto: ,
Šéf Kremľa Vladimir Putin.
debata (11)

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 71 eur za megawatthodinu. Predminulý týždeň si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 75 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Dôvodom poklesu trhových cien elektriny na trhu sú kombinácia teplejšej zimy a poklesu reálneho dopytu, keď napríklad objednávky na dodávky elektriny a plynu z nemeckého priemyslu naďalej klesajú. „Trh taktiež nateraz plne absorboval situáciu v súvislosti s ukrajinským konfliktom,“ povedal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

taraba Čítajte viac Taraba ukázal novinku, ktorá má zlacniť bývanie. Odborníci pred zmenami varujú, poslali mu cez 700 pripomienok

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 23 eur za megawatthodinu. Minulý piatok stál plyn 25 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Klesajúci trend platí podľa Boháčka teda aj pre cenu zemného plynu, ktorá sa obchoduje na najnižšej úrovni od jesene 2018, keď na burze v Holandsku najobchodovanejší aprílový kontrakt Dutch TTF Natural Gas atakuje úrovne 22,70 eura za megawatthodinu. „Trhové ceny elektriny a plynu budú ešte klesať, avšak nie je vylúčené, že pomaly budeme nachádzať cenové dno,“ konštatoval Boháček.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina