Podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny, klimatická zmena dáva o sebe vedieť a teplá zima priniesla veľa zrážok. V januári ich vodné elektrárni vyrobili 285-tisíc megawatthodín elektriny a pokorili 25-ročné maximum. V porovnaní s minulým januárom je rozdiel na výrobe viac než 100-tisíc megawatthodín.
„Hydrologické podmienky boli v posledných troch mesiacoch výdatné a vodáci sa ich zhostili perfektne. Zároveň nás čaká jar, topenie snehu a zrejme aj ďalšie dažde,“ podotkli Slovenské elektrárne.
Čítajte viac Platby meškajú, nemáme už ani na naftu, varujú farmári. Prečo zaplavili s traktormi ulice?Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných elektrární. Vďaka nim Slovenské elektrárne dodali do siete skoro 1,9 terawatthodín elektriny, čo predstavovalo necelých 10 % z celkovej dodávky. Aj v minulom roku výrobe z vody mimoriadne prialo počasie, najviac od roku 2010. V januári pritom energetici začínali s prázdnejšími nádržami, než obvykle, keďže rok 2022 bol suchý. „Postupne sa ale do jari naplnili a skoro úplne plné zostali až do konca roka. Nadpriemerne vodnatý bol hlavne november a december, vtedy išla Vážska kaskáda v podstate naplno,“ konštatovali Slovenské elektrárne.
Približne 72 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku je zo Slovenských elektrární. Okrem spomínaných vodných elektrární prevádzkujú aj tri jadrové bloky, jednu tepelnú a dve fotovoltické elektrárne. Ich celkový výkon na konci roka 2023 bol 4349 megawattov. Slovenské elektrárne v roku 2023 vyrobili 21 659 gigawatthodín elektriny a po odrátaní vlastnej spotreby dodali do siete 19 570 gigawatthodín.