Domácnosti v rodinných domoch môžu na energie získať dotáciu až vyše 4000 eur. Kedy sa začnú poukážky vydávať a preplácať?

Domácnosti si už môžu vyberať z viac ako 2 200 malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE), na ktoré získajú dotáciu. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zaregistrovala od augusta tohto roka do zoznamu podporovaných zariadení aj 66 druhov meničov napätia.

15.11.2023 14:54
Solárne panely, slnko, energia, elektrina,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Kompletnú žiadosť o registráciu do zoznamu oprávnených zhotoviteľov zatiaľ vyplnilo vyše 770 inštalatérov. Prvej tretine z nich SIEA odosiela zmluvy na podpis už tento týždeň. Na novej stránke zelenadomacnos­tiam.sk pribudli odporúčania k výberu zariadení a kalkulačka, prostredníctvom ktorej si môžu domácnosti vypočítať predpokladanú maximálnu hodnotu poukážky.

„Za prvé dva týždne od zverejnenia nových podmienok podpory navštívilo novú webovú stránku projektu Zelená domácnostiam vyše 12-tisíc unikátnych používateľov. Úvodnú fázu nového projektu Zelená domácnostiam chceme naplno využiť na informovanie, aby boli všetci pripravení, keď v prvých mesiacoch budúceho roka spustíme nový systém a začneme poukážky vydávať a preplácať,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

rokovanie vlády, Robert Fico, Saková, Taraba Čítajte viac Ekonómovia hodnotia program vlády. Čo považujú za najlepšie a čo za najhoršie opatrenia?

Zámerom nového projektu Zelená domácnostiam už nie je len zvyšovanie využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale aj zlepšovania kvality ovzdušia. Preto sú vyššou sadzbou podpory zvýhodnené práve domácnosti, ktoré budú ochotné k tomuto cieľu prispieť. Zvýhodnenie sa automaticky týka tých, ktorí si nainštalujú bezemisné zariadenia v oblastiach s riadením kvality ovzdušia.

Vyššie sadzby o 15 % platia aj pre domácnosti na celom území Slovenska, ktoré požiadajú o poukážku na nové zariadenie a prestanú využívať tuhé palivo. Toto zvýhodnenie je určené len pre tých, ktorí sú ochotní starý kotol na uhlie či drevo alebo krb fyzicky zdemontovať. Splnenie podmienky sa bude preukazovať fotografiami, plánované sú aj kontroly na mieste inštalácie.

Na stránke projektu boli zverejnené aktualizované všeobecné podmienky podpory, tiež usmernenie pre zhotoviteľov k poskytovaniu informácií o projekte a priebežne sú dopĺňané aj zoznamy zariadení. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj. Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #domácnosti #obnoviteľné zdroje #Zelená domácnostiam