Slovensku stále najviac plynu tečie z východu. Zverejnili koľko a odkiaľ

Slovensko stále dostáva zemný plyn aj z východu. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu – spoločnosťou Eustream, plyn na Slovensko prúdi aj zo západu aj z východu. Stále však najviac plynu dostávame z východu cez Veľké Kapušany.

05.10.2023 14:13
SR Výrava Heger plynovod Poľsko POX Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko počas prvých jesenných dní prišlo denne v priemere 76 až 77 miliónov metrov kubických plynu. Z Rakúska cez Baumgarten na Slovensko v súčasnosti denne prúdia zhruba 2 milióny metrov kubických plynu. Viac plynu prúdi zo Slovenska do Rakúska, denne od 24 do 28 miliónov kubíkov.

Od dvoch do štyroch miliónov kubíkov plynu prúdi denne na Slovensko z Maďarska cez prepojovací bod Veľké Zlievce. Nepatrné množstvo plynu prúdi na Slovensko v súčasnosti z Česka cez prepojovací bod Lanžhot. Viac plynu ide zo Slovenska na Česko. Zanedbateľné množstvo plynu v súčasnosti prúdi aj vojanským plynovodom zo Slovenska na Ukrajinu.

Marek Gombita Čítajte viac Finančný riaditeľ výrobcu Horaliek a Mily hovorí o tom, ako zdražovali a prečo predali biznis v Rusku

Príprava na zimnú vykurovaciu sezónu pokračuje v plnom prúde aj v prípade plnenia podzemných zásobníkov plynu. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených na agsi.gie.eu, plynové zásobníky na Slovensku sú v súčasnosti naplnené na vyše 97 percent. Na Slovensku je uskladnených takmer 36 terawatthodín plynu. Európska únia má naplnené zásobníky plynu na zhruba 96 percent. V európskych zásobníkoch plynu je v súčasnosti uskladnených 1 095 terawat­thodín plynu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #plyn #východ #západ