Na Záhorí našli nové ložiská ropy. Z prieskumných vrtov chcú vyťažiť denne desať ton čierneho zlata

Spoločnosť Nafta plánuje v katastri obce Brodské v okrese Skalica vykonať prieskumný geologický vrt na ťažbu ropy. Ak dlhodobá čerpacia skúška potvrdí dostatočné zásoby, nasledovať bude ďalších päť vrtov a vybudovanie zberného naftového strediska na úpravu ropy a sprievodného horľavého zemného plynu.

19.09.2023 13:54
ropa, cena, palivo, šejkovia Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

Spoločnosť ráta s tým, že z každého vrtu vyťaží denne maximálne 10 ton ropy. Vyťažená a upravená ropa bude zo zberného naftového strediska Brodské odvážaná autocisternou do expedičného strediska vo Veľkých Levároch alebo priamo k odberateľovi. Vedľajším produktom bude sprievodný zemný plyn a banská voda. Vyplýva to zo zámeru, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Chile-lithium-1440x720 Čítajte viac Objavili najväčšie ložiská lítia na svete. Vyhasnutý supervulkán môže zmeniť ceny na celom svete

Po zriadení prvého prieskumného vrtu a získaní základných poznatkov o novej ložiskovej časti ložiska ropy a jeho zásobách bude posúdená realizácia ďalších piatich vrtov, vrátane zberného naftového strediska. Preto aj celkové náklady spoločnosť odhaduje v rozmedzí od jedného až po deväť miliónov eur. Navrhovaná činnosť má byť umiestnená mimo zastavaného územia dotknutej obce Brodské. Od najbližších domov v obci bude vzdialená približne 300 metrov, od obce Kúty dva kilometre.

„Účelom realizácie navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti Slovenska,“ uvádza spoločnosť Nafta v zámere. Zároveň pripomína, že špecifickým znakom zdrojov nerastných surovín je to, že ich nemožno premiestniť do inej lokality. Ich dobývanie sa preto môže vykonávať len tam, kde bol ich výskyt overený ložiskovým geologickým prieskumom.

Energetika / Plošina / Plyn / Čítajte viac Objavili rozsiahle ložiská s plynom, budú najväčšie v EÚ

Nafta, a. s. je medzinárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti podzemného skladovania zemného plynu a slovenský líder v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. V Európe prevádzkuje podzemné zásobníky, realizuje prieskumné a ťažobné činnosti a zúčastňuje sa projektov na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem Slovenska je aktívna aj v Českej republike, Nemecku, Veľkej Británii, Rakúsku a na Ukrajine.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #nafta #ropa #vrt