Slovensko vstupuje do ambiciózneho projektu Phoenix. Pôjde o novú éru v energetike

Slovensko má záujem o vývoj malých modulárnych jadrových reaktorov. Ako informoval na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Peter Dovhun, štát spoločne s najdôležitejšími hráčmi na slovenskom trhu sa prihlási do projektu Phoenix.

12.06.2023 09:52 , aktualizované: 10:07
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto:
Jadrová elektráreň Mochovce.
debata (1)

Pre tento účel podpísalo ministerstvo hospodárstva a spoločnosti Slovenské elektrárne, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, U. S. Steel, VUJE a Úrad jadrového dozoru SR, Slovenská technická univerzita v Bratislave memorandum o spolupráci a spoločnom postupe v súvislosti s podaním prihlášky v projekte Phoenix.

VIDEO: Expert v archívnom rozhovore hovorí o modulárnych rektoroch

Video

„Memorandum dáva Slovensku väčšiu váhu a šancu uspieť v tomto projekte. Rozhodli sme sa uchádzať o spolufinancovanie projektu, ktorý je na vytvorenie štúdie, ktorá ukáže, aké možnosti majú malé modulárne reaktory na Slovensku,“ povedal Dovhun, ktorý je presvedčený, že jadrová energetika má budúcnosť.

Jadro Čítajte viac Zachránia klímu malé jadrové reaktory? Putinova vojna ohrozila podnikateľský sen Billa Gatesa

Ako dodal predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček, pôjde o novú éru vývoja jadrovej energetiky na Slovensku. Už dnes je Slovensko podľa neho jadrová veľmoc, takže je logické, že sa o projekt Phoenix uchádza. „Pôjde o menšie elektrárne aké sú dnes v prevádzke, čo znamená že sa budú dať postaviť za menej peňazí a rýchlejšie,“ podotkol Strýček. Podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej malé modulárne reaktory sú veľmi vhodnými kandidátmi na nahradenie slovenských uhoľných elektrární.

Hlad po elektrine bude narastať

Zatvorenie uhoľných elektrární, dekarbonizácia priemyslu a narastajúca elektrifikácia vo všetkých smeroch podľa Slovenských elektrární spôsobí, že v priebehu najbližšieho desaťročia bude Slovensko potrebovať ďalších približne 2,6 terawatthodiny elektriny ročne. Tento dopyt by vedel pokryť práve malý modulárny reaktor.

„Dopyt po elektrickej energii bude narastať, zo strany domácností i priemyslu. Obnoviteľné zdroje sú dôležitou súčasťou našej energetickej budúcnosti, avšak práve jadrové technológie zabezpečujú stabilné a bezpečné dodávky do siete. Malé modulárne reaktory nemajú nahradiť naše existujúce jadrové zdroje. Mali by nahradiť uhoľné elektrárne a byť ďalším zdrojom stabilného a bezuhlíkového energetického mixu a sebestačnosti Slovenska,“ dodal Strýček.

Prvý krok je mapovanie vhodnosti

Prvým krokom pri napĺňaní partnerstva zadefinovaného v podpísanom memorande je prihláška o grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti v rámci projektu Phoenix, ktorý podporila vláda Spojených štátov amerických. Dotácie na spolufinancovanie štúdií uskutočniteľnosti sú primárne určené štátom regiónu strednej a východnej Európy. Štúdia uskutočniteľnosti umožní posúdiť vhodnosť malých modulárnych reaktorov v slovenských podmienkach a navrhne kroky potrebné k ich možnej budúcej výstavbe.

„Veríme, že budovanie nových technológií, vrátane malých modulárnych reaktorov, je súčasťou riešenia našich energetických potrieb. Podpis memoranda je prvým krokom, aby sme začali mapovať, či sú tieto technológie pre Slovensko vhodné,“ konštatoval Strýček.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #jadro #energetika #modulárne reaktory