Galek vracia tvrdý úder plynárom: Ich cieľom je lobing a zachovanie ich nadmerných ziskov na úkor odberateľov

Takzvaná skladovacia povinnosť pre dodávateľov plynu nezvýši cenu zemného plynu pre domácnosti či firmy. Je o tom presvedčený podpredseda SaS a poslanec Národnej rady SR Karol Galek, ktorý predložil do parlamentu novelu zákona o energetike, na základe ktorej by mali dodávatelia povinnosť uskladniť v zásobníkoch určité množstvo plynu.

06.06.2023 16:08
Karol Galek Foto:
Karol Galek.
debata (4)

O zvyšovaní cien plynu po prijatí novely zákona hovorí Združenie dodávateľov energií. Strana SaS sa voči ich tvrdeniam ohradzuje.

Podľa poslanca Galeka, Združenie dodávateľov energií podsúva verejnosti nepravdivé tvrdenia. „Ich cieľom je lobing a zachovanie ich nadmerných ziskov na úkor odberateľov. Skladovacia povinnosť, ktorú sme navrhli v parlamente, sa týka uskladnenia 20 % objemu z domácej spotreby plynu. Tento návrh v konečnom dôsledku zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska a zníži ceny plynu pre spotrebiteľov, keďže jeho nákup a uskladnenie sú v súčasnosti najlepšou poistkou voči vysokým spotovým cenám v budúcnosti,“ myslí si Galek.

Martin Bartošovič, nafta Čítajte viac Objavili ďalšiu lokalitu na Slovensku na ťažbu zemného plynu. Zásoby má až 50 miliónov kubíkov

To, o koľko môže v prípade schválenia novely zákona parlamentom zdražieť plyn, nie je podľa Združenia dodávateľov energií jasné. Poslanecký návrh, ktorý kopíruje nedávno zamietnutý vládny návrh, totiž neobsahuje ani analýzu, s akým zvýšením cien plynu musia v prípade jeho schválenia počítať domácnosti, firmy či verejný sektor. Podľa združenia sa však náklady budú pohybovať v desiatkach miliónov eur.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #dodávatelia #Karol Galek