Objavili ďalšiu lokalitu na Slovensku na ťažbu zemného plynu. Zásoby má až 50 miliónov kubíkov

Spoločnosť Nafta plánuje ešte v tomto roku zriadiť prieskumný vrt na overenie zásob zemného plynu pri obci Kúty v okrese Senica. Ak čerpacia skúška potvrdí dostatočné zásoby plynu, následne vybuduje testovaciu jednotku na jeho úpravu a spracovanie.

29.05.2023 14:23
Martin Bartošovič, nafta Foto:
Generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič
debata (9)

Vyťažený plyn bude potom dodávaný do distribučnej siete spoločnosti SPP distribúcia. Vyplýva to zo zámeru spoločnosti Nafta, ktorý bol predložený na posudzovanie príslušným úradom.

Celkové náklady na vrt a testovaciu jednotku odhaduje Nafta podľa tohto dokumentu na 5 miliónov eur. Maximálna denná ťažba by nemala presahovať 50-tisíc metrov kubických plynu. V lokalite sú zásoby zemného plynu podľa odhadov do 50 miliónov metrov kubických.

Na Slovensku sú tri lokality vhodné na ťažbu....
Pozrite si, ako vyzerala história ťažby plynu...
+2Plyn bude mať zrejme miesto v energetickom mixe...

„Účelom navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti na lokálnej úrovni v tejto geografickej oblasti Slovenska,“ uvádza v zámere Nafta. Nepretržitá prevádzka bude mať 12 zamestnancov.

tanker so skvapalneným plynom Čítajte viac Cena plynu je najlacnejšia za posledné dva roky. Podpísal sa pod to jeden dôležitý faktor

Prieskumný vrt s testovacou jednotkou bude od najbližšieho zastavaného územia obce Kúty približne jeden kilometer západným smerom a asi tri kilometre od zastavaného územia obce Kuklov. Od štátnej hranice s Českou republikou je lokalita vzdialená približne 1,8 kilometra.

Plyn vyťažený na Slovensku momentálne pokrýva len asi jedno percento z ročnej spotreby, ktorá sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #tažba #zemný plyn