Dlh sa vyšplhal na 19 miliónov eur, známa firma z východného Slovenska neplatí za plyn a elektrinu

Sumu 19 miliónov eur za dodávku plynu a elektriny, za posledné štyri mesiace minulého roka, nezaplatila firma Chemes, a. s. Humenné spoločnosti Východoslovenská energetika, a. s. (VSE) Košice. Energetická spoločnosť na to upozornila v tlačovej správe k sporu s humenskou firmou, ktorým sa už zaoberali aj súdy.

05.05.2023 16:09
Plyn Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Ako vo svojom stanovisku VSE upozornila, napriek tomu, že si plnila všetky svoje záväzky pri dodávke plynu a elektriny plynúce z uzavretých zmlúv, za september až december 2022 im humenská spoločnosť Chemes neuhradila faktúry vo výške 19 miliónov eur. „To, že Chemes nechce platiť za dodané energie, oznámil VSE v posledný deň roka 2022 len zaslaním listu. Stalo sa tak tesne potom, keď spoločnosť VSE dodala prakticky všetku zazmluvnenú elektrinu a plyn,“ upozornila spoločnosť VSE.

Chemes podľa nej počas celého tohto obdobia dodával svojim zákazníkom teplo vyrobené z plynu a elektriny a od zákazníkov inkasoval platby. „Medzi zákazníkov Chemesu patrí aj Humenská energetická spoločnosť, s.r.o., ktorá dodáva teplo občanom mesta Humenné. Chemes financie získané od svojich zákazníkov, vrátane občanov mesta Humenné, už ale ďalej nepoužil na úhradu dodaného plynu a elektriny,“ upozornila energetická spoločnosť.

Hirman, Čítajte viac Bez ruského plynu? Slovensko má zmluvu s Gazpromom až do roku 2034, sankcie sú likvidačné

Spoločnosť Chemes začala podľa VSE rozporovať cenu za dodávky energií napriek tomu, že pôvodne s týmito cenami súhlasila. „Takto bolo na základe dohody uzatvorených viac ako 50 individuálnych kúpnych zmlúv na nákup energií. Ku každej individuálnej zmluve existuje emailová komunikácia, v ktorej Chemes potvrdil, že danú cenovú ponuku VSE prijíma,“ dodala košická spoločnosť. Keďže spoločnosť Chemes ručí za záväzky voči VSE svojimi pohľadávkami voči mestskej teplárenskej firme Humenská energetická spoločnosť (HES), VSE oznámila spoločnosti HES, aby platila za teplo nie samotnému Chemesu, ale jej.

„Súdy však toto právo VSE na základe podania Chemesu zmarili tým, že zakázali spoločnosti HES platiť spoločnosti VSE,“ skonštatovala VSE. Humenská energetická spoločnosť a obyvatelia mesta Humenného sa tak podľa energetickej spoločnosti stávajú rukojemníkmi Chemesu, ktorý je aktuálne jediným zdrojom schopným vyrobiť a dodať teplo pre mesto Humenné.

VSE zároveň upozornila na prevod Chemesu, ktorý mal podľa nej vrátiť štátnemu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) svoje povolenie na distribúciu plynu. V rovnakom čase však to isté povolenie získala od ÚRSO iná firma Chemes distribúcia, ktorá má byť úzko spätá s majiteľmi Chemesu. „VSE sa z dôvodu týchto krokov obáva, že môže ísť o riadený spôsob, ako sa vyhnúť splneniu záväzkov spoločnosti Chemes voči spoločnosti VSE a iným veriteľom. VSE verí, že súdy spravodlivo posúdia vzniknutú situáciu a nebudú tolerovať neplatenie splatných pohľadávok na základe pochybných protinárokov a vydávať neodkladné opatrenia, ktorými zmaria účel zabezpečenia pohľadávok formou záložného práva na pohľadávky,“ doplnila energetická spoločnosť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #plynárenský priemysel