Slovensko bude mať možno vlastný LNG terminál na Dunaji. Skvapalnený plyn príde rovno do Bratislavy

Envirorezort odporučil vybudovanie terminálu LNG (skvapalnený zemný plyn) vo verejnom prístave Bratislava. V rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) vydal záverečné stanovisko. Vyplýva to zo zverejnenej dokumentácie.

04.04.2023 16:25
LNG terminal Krk Foto:
Výstavba prvého chorvátskeho plávajúceho LNG terminálu. Ilustračné foto.
debata (58)

„Predpokladané negatívne vplyvy navrhovanej činnosti na životné prostredie, ktoré boli identifikované v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, podľa zákona je možné odstrániť alebo eliminovať realizáciou opatrení a podmienok,“ uviedlo v stanovisku Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

SR MH Hirman TK energetika závery rokovanie BAX Čítajte viac Hirman a SPP hlásia nové dodávky plynu. Slovensku dodajú komoditu svetové energetické giganty

Terminál má byť umiestnený v bratislavskom verejnom prístave, na hlavnom toku Dunaja a na polostrove prístavného bazéna Pálenisko. Plocha areálu navrhovanej činnosti zaberá 5500 štvorcových metrov. V blízkosti sa nachádza Prístavný most. Náklady na výstavbu odhaduje investor približne na 40 miliónov eur bez DPH.

Výstavbou terminálu sa majú tiež znižovať emisie skleníkových plynov a znečisťujúcich látok v riečnej doprave na Dunaji. Pre Európsku úniu je LNG jednou z možností zníženia ukončenia závislosti dopravy od ropy. „Novovybudovaný terminál LNG vo verejnom prístave Bratislava bude slúžiť na pokrytie zvyšujúceho sa dopytu po LNG, zároveň aj ako významný prvok pre zabezpečenie bezpečnosti dodávok paliva LNG, keďže súčasné zdroje LNG sa nachádzajú vo veľkej vzdialenosti od Bratislavy,“ uvádza sa v materiáli.

Proti výstavbe LNG terminálu protestovali v Bratislave aktivisti z rôznych enviroorganizácií. Odmietajú výstavbu terminálu. Navrhovaný terminál podľa nich podkopáva klimatické ciele.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP #LNG #PL