Rýchly trik vám zníži účet za energie. Pred odchodom z domu odpojte wi-fi

Francúzska vláda vyzvala tento týždeň občanov, aby sa pri rekordne vysokých cenách ropy a plynu snažili šetriť energiou. A to aj tým, že pri odchode na dovolenku vypnú wi-fi routery, informuje agentúra AFP.

23.07.2022 16:20
wifi wi-fi router internet Foto:
Ilustračné foto
debata (32)

„Každý kúsok energie, ktorý sme teraz schopní spoločne ušetriť, je energia, ktorú budeme môcť využiť na jeseň alebo v zime," povedal novinárom hovorca vlády Olivier Véran.

„Keď idete na víkend alebo na dovolenku preč z domu, odpojte čo najviac spotrebičov zo zástrčiek, pretože ak to neurobíte, naďalej spotrebúvajú energiu. Mali by ste odpojiť aj svoju wi-fi," povedal.

Výzva odzrkadľuje rastúce obavy vo Francúzsku aj v celej Európe z nedostatku energie neskôr v priebehu tohto roka po tom, ako Rusko po invázii na Ukrajinu znížilo svoje dodávky plynu alebo v prípade niektorých štátov ich úplne zastavilo.

krb, kúrenie, dobré bývanie, Čítajte viac Veľké porovnanie nákladov na vykurovanie. Ako obstáli drevo, plyn, tepelné čerpadlo či elektrina?

Krajiny Európskej únie (EÚ) sa snažia naplniť zásobníky plynu cez leto, keď je spotreba zvyčajne nižšia ako v zime, no vlna horúčav zvýšila dopyt po elektrine na klimatizáciu. A tá sa niekde vyrába aj z plynu.

„Každodenné úsilie môže mať skutočný vplyv na našu spotrebu energie," pripomenul Véran a dodal, že cieľom Francúzska je naplniť zásobníky plynu na 100 %. Vylúčil povinné opatrenia na úsporu energie, aké zaviedli západné vlády v 70. rokoch minulého storočia, aby sa vyrovnali s dvomi šokmi pri cenách ropy.

Francúzsko je odolnejšie voči následkom ruskej invázie ako väčšina ostatných krajín bloku, pretože približne dve tretiny elektriny vyrába z jadra. Medziročná inflácia však dosiahla v júni 5,8 % a vláda v Paríži sa snaží schváliť nový podporný balík v hodnote 20 miliárd eur, ktorý má pomôcť rodinám s nízkymi príjmami vyrovnať sa s rastúcimi nákladmi na jedlo a cestovanie.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #úspory #spotrebiče #elektrina