Nulová DPH je späť v hre. Sulík ňou chce tlmiť ceny plynu

Slovensko uvažuje o znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) pri zemnom plyne. Ako uviedol minister hospodárstva Richard Sulík počas Hodiny otázok v Národnej rade, domácnosti možnú budú platiť v budúcom a v ďalšom roku nulovú DPH pri plyne.

19.05.2022 14:52
sulík Foto: ,
Minister hospodárstva Richard Sulík.
debata (10)

Ministerstvo týmto krokom chce minimalizovať zdražovanie plynu pre slovenské domácnosti. Nulovú DPH však ešte musí schváliť Európska komisia.

„Ceny plynu výrazne narastú. Trhová cena plynu je totiž taká, aká je. Cena plynu pre domácnosti bude rásť o niekoľko desiatok percent. Dá sa to stlmiť tým, že DPH na plyn, ak nám to dovolí EK, bude dočasne v budúcom a prípadne ďalšom roku 0 %. Tak by sme dokázali, že cena plynu by išla pre slovenské domácnosti hore o 10 až 15 %. To je maximum, čo vieme dosiahnuť. Ak by sa nám to nepodarilo, tak cena plynu bude rásť o jednu tretinu a viac,“ povedal Sulík s tým, že výpadok pre štátny rozpočet pri nulovej DPH na plyn by bol ročne zhruba 60 miliónov eur.

Minister financií Igor Matovič Čítajte viac ANKETA: Je Matovičova daň pre Slovnaft správna? Partizánčina, ktorá kriví prostredie, možno predbehol aj EÚ

Podľa ministra financií Igora Matoviča, by ceny plynu mohli vzrásť v budúcom roku až o sto percent oproti súčasným cenám. „Vieme, že ceny plynu pôjdu od nového roka o 80 až 100 % hore,“ povedal na stredajšej tlačovej besede po rokovaní vlády Matovič.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #DPH #zemný plyn #Richard Sulík