Regulátor: Mimoriadny zásah proti drahým energiám zabolí 10-tisíce podnikov

Regulátor odporúča odberateľom a dodávateľom na neregulovanom trhu s energiami hľadať vzájomne akceptovateľné riešenia tak, aby boli udržateľné pre obe zmluvné strany.

06.05.2022 10:29
Andrej Juris Foto: ,
Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.
debata

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odmieta jednostranné zmeny zmluvných podmienok na neregulovanom trhu zo strany dodávateľov elektriny a plynu, no zároveň odporúča neregulovaným odberateľom, aby pozorne zvážili možnosti úprav zmluvných podmienok v prípade oslovenia zo strany dodávateľa.

Odporúčaniami ÚRSO reaguje na výsledky podnetov z verejnej diskusie o možných riešeniach krízovej situácie na neregulovaných trhoch s elektrinou a plynom.

Predseda úradu Andrej Juris upozornil, že súčasný turbulentný vývoj na trhoch s energiami vytvára vysokú finančnú záťaž a riziká pre dodávateľov elektriny a plynu. „V prípade krachu existujúceho dodávateľa dotknutí odberatelia budú mať síce zabezpečenú dodávku elektriny alebo plynu cez tzv. dodávku poslednej inštancie, prípadne si môžu zvoliť nového dodávateľa, avšak vzhľadom k nedostatočnej likvidite na energetických trhoch to bude prevažne za ceny blízke cenám na krátkodobom trhu, ktoré sú veľmi vysoké a nestále," uviedol Juris.

V tomto kontexte môže byť podľa neho zmena existujúcich zmluvných podmienok pre dotknutého odberateľa výhodnejšia v porovnaní s inými alternatívami.

Putin Čítajte viac Ako sa dotkne Slovenska zákaz ruskej ropy? Analytici hovoria o následkoch a drahšom benzíne

Regulátor taktiež odmieta návrhy zástupcov dodávateľov na zavedenie mimoriadnej regulácie, ktorá by umožnila dodávateľom energií na neregulovanom trhu jednostranne navýšiť už dohodnuté zmluvné ceny na úroveň cien na krátkodobom trhu pre 10 % zazmluvneného objemu dodávky elektriny.

„Takéto plošné opatrenie by negatívne zasiahlo desaťtisíce podnikateľov, inštitúcií a firiem, ktoré si zodpovedne zabezpečili energie za primerané zmluvné podmienky a ich dodávatelia spoľahlivo dodávajú dohodnuté objemy energií. Zvýšilo by to riziká a neistotu na už v súčasnosti veľmi turbulentnom trhu s energiami,“ upozornil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Úrad pokračuje vo vyhodnocovaní obdržaných vstupov z verejnej diskusie ukončenej v apríli. Celkovo obdržal 125 podnetov od 22 relevantných subjektov. „Vybrané návrhy budú predmetom ďalšieho rozpracovania a implementácie. O ďalšom postupe bude úrad účastníkov trhu a odbornú verejnosť informovať,“ konštatoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

debata chyba
Viac na túto tému: #energie #ropa #zemný plyn #elektrina #ÚRSO