Po USA a Veľkej Británii sa o embargu pre ruskú ropu hovorí najnovšie aj v Európskej únii. Peniaze Európanov za ruské energie totiž poháňajú ruskú vojenskú mašinériu. Od začiatku vojny zaplatili európske štáty za fosílne energie Rusku vyše 48 miliárd eur, upozorňuje výskumná organizácia s názvom CREA. Za ropu a ropné produkty platia európske štáty podľa Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 660 miliónov eur denne.
Ak by skutočne došlo k embargu ruskej ropy, Slovensko by mohlo byť oslobodené. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) chce pre Slovensko výnimku. A to preto, lebo nie sme schopní tak rýchlo prejsť na spracovanie ľahšej, teda neruskej ropy.
Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.
„Prechod z ťažkej, sírnatej ruskej ropy na iné zdroje by vyžadovalo zmeny technických procesov v rafinérii,“ upozorňuje energetický analytik Andrej Lednár zo spoločnosti Prvá energetická. Hovorca Slovnaftu Anton Molnár potvrdzuje, že tento prechod potrvá roky. „Kroky smerom ku diverzifikácii sa robili ešte pred konfliktom. V roku 2020 spracovanie alternatívnych rôp dosiahlo historické maximum 230-tisíc ton,“ informoval Molnár s tým, že to je stále len necelých 5 percent z celkového spracovaného objemu. Celková ročná spotreba Slovenska je približne 4,5 milióna ton ropy.

Ekonomickí analytici upozorňujú, že aj napriek výnimke bude mať embargo na slovenskú ekonomiku nepriaznivý vplyv. Napríklad vo forme znižovania ekonomickej efektivity a rastu logistických nákladov. Krátkodobo sa zrejme zvýšia aj ceny na čerpačkách.