Definitíva. Slovenská elektráreň s vyše 70 ročnou históriou končí

Svoju históriu tak koncom budúceho roka definitívne dopíše tepelná Elektráreň Nováky. Jej výstavba začala v roku 1949 a prvý turbogenerátor TG 1 uviedli do prevádzky v roku 1953.

07.04.2022 10:48
Elektráreň Nováky Foto: ,
Slovensko sa síce zaviazalo, že do roku 2023 ukončí výrobu elektriny z uhlia v Elektrárni Nováky, no za posledné roky sa pridalo ku krajinám, v ktorých emisie nielenže neklesajú, ale dokonca rastú.
debata (22)
VIDEO: Minister hospodárstva Richard Sulík o možnom embargu na uhlie z Ruska.
Video

Slovensko neplánuje prípadné zastavenie dodávok plynu z Ruska nahradiť väčším využívaním uhlia. Stále platí, že koncom budúceho roka definitívne končí dotovanie ťažby domáceho uhlia používaného na výrobu elektriny. Svoju históriu tak definitívne dopíše aj tepelná Elektráreň Nováky. Ani v tepelnej elektrární vo Vojanoch na východe Slovensko už s uhlím nepočítajú, tam plánujú na výrobu elektriny používať tuhé druhotné palivo.

Ako potvrdilo Ministerstvo hospodárstva, rok 2023 bude rokom, kedy bude ukončené dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia. Elektráreň v Novákoch je technologicky zastaralá a od ohlásenia ukončenia dotovania neboli do jej rekonštrukcie vložené žiadne významné finančné prostriedky, ktoré by jej životnosť po roku 2023 predĺžili. „Ukončenie spaľovania uhlia je navyše súčasne podmienkou na dosiahnutie klimatickej neutrality, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Richard Sulík Čítajte viac Putin zastaví plyn do leta, tvrdí analytik Hirman. Ako je Slovensko pripravené? Tankery sú na ceste, tvrdí SPP

Elektráreň Nováky je prevádzkovaná vo Všeobecnom hospodárskom záujme. Táto elektráreň využíva ako palivo domáce hnedé uhlie, ktorého ťažba je spolu s elektrárňou Nováky postupne utlmovaná. „Z vyššie uvedených dôvodov vyplýva, že Slovenské elektrárne neplánujú a ani nepredpokladajú ďalšiu prevádzku elektrárne Nováky. Ďalším dôvodom je ukončenie technickej životnosti elektrárne,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Elektráreň Vojany v súčasnosti pokračuje v skúšobnej prevádzke spoluspaľovania tuhého druhotného paliva (TDP). O jej budúcnosti však môže podľa Slovenských elektrární rozhodnúť novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „V prípade jej schválenia v navrhovanej podobe by od 1. januára budúceho roka nebolo možné v elektrárňach spaľovať TDP,“ konštatovala Baková.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #elektráreň #zemný plyn #uhlie