Heger: Vďaka Slovensku sa začala koordinácia prístupu EÚ k platbám za ruský plyn

Premiér Eduard Heger (OĽANO) ocenil, že Európska komisia začala s koordináciou prístupu Európskej únie k platbám za dovoz plynu z Ruska. Hovorí, že sa tak stalo na žiadosť Slovenska. Stanovisko poskytla TASR hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

02.04.2022 13:51
Eduard Heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (33)

Konštatuje sa v ňom, že jednota Únie sa prejavuje aj v rokovaniach o požiadavke Ruska, aby odberatelia z krajín, ktoré Moskva označuje za nepriateľské, platili za dodávky plynu v rubľoch.

Rusko Ukrajina konflikt vojna EÚ sankcie Kremeľ Čítajte viac Putin chce Západu vrátiť úder, pohrozil zavretím kohútikov s plynom. Čo chce dosiahnuť?

„Chcel by som poďakovať francúzskemu predsedníctvu a Európskej komisii, že na žiadosť Slovenska začali s koordináciou reakcie na snahu Ruska podkopať dlhodobé kontrakty na dovoz plynu vymáhaním platieb v rubľoch. Aj v tejto situácii je jednota kľúčová a trváme na rešpektovaní zmluvných podmienok a platbách v eurách alebo dolároch,“ uviedol premiér.

Ďalším krokom má byť vypracovanie právnej analýzy, na základe ktorej bude Únia postupovať a koordinovať sa. Zároveň je podľa premiéra potrebné preskúmať nielen právne, ale aj ekonomické dôsledky konania Ruska na členské štáty EÚ.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Eduard Heger