Ruský Gazprom mení vedenie. Nominoval jedného z najväčších nemeckých politikov

Bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera nominovali do predstavenstva ruského plynárenského gigantu Gazprom. Spoločnosť o tom informovala v piatok. Schröder je medzi 11 nominantmi do správnej rady, o ktorých budú hlasovať na výročnom valnom zhromaždení v Petrohrade 30. júna.

04.02.2022 19:10
Ekonomické fórum Petrohrad, Gerhard Schroder,... Foto: ,
Gerhard Schröder (vpravo) na snímke z roku 2012 s Vladimirom Putinom počas ekonomického fóra v Petrohrade. Niekdajší nemecký kancelár má veľmi dobré vzťahy s najvplyvnejšími ľuďmi v Moskve vrátane ruského prezidenta.
debata (16)

Sedemdesiatse­demročný Schröder, ktorý bol nemeckým kancelárom v rokoch 1998 – 2005, si v čase jeho vlády vytvoril blízky vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Už predsedá výboru akcionárov spoločnosti Nord Stream AG a vedie správnu radu plynovodu Nord Stream 2, ktorý je určený na dodávanie ruského plynu do Nemecka cez Baltské more, ale ešte nie je v prevádzke.

Gazprom, plyn, mráz Čítajte viac Mínus 20-stupňové mrazy a plynová kríza. Ako je Slovensko po 13 rokoch pripravené?

Proti plynovodu stoja USA, Ukrajina a niektorí ďalší nemeckí spojenci. Schröderova účasť na plynovode a vytrvalá obrana Ruska vyvolávajú v Nemecku už dlho zmiešané reakcie, dokonca aj v jeho Sociálnodemokra­tickej strane, ktorá stojí na čele novej vládnej koalície kancelára Olafa Scholza.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #zemný plyn #Gazprom #Gerhard Schröder