Cez Slovensko opäť prúdi dostatok plynu

Preprava ruského zemného plynu do Európy sa dostala pod drobnohľad po víkendovom prerušení dodávok cez severný plynovod Jamal.

03.11.2021 10:26
SPP, plynovod Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Objem prepravovaného ruského plynu cez územie Slovenska sa po poklese zo začiatku novembra vrátil na októbrovú úroveň. Na stredu je naplánovaná preprava 67 miliónov metrov kubických (m3) a vo štvrtok (4.11.) by malo cez Slovensko pretiecť približne 73 miliónov kubíkov zemného plynu. Vyplýva to z informácií zverejnených prepravcom plynu Eustream.

Preprava ruského zemného plynu do Európy sa dostala pod drobnohľad po víkendovom prerušení dodávok cez severný plynovod Jamal. Ten cez Bielorusko a Poľsko zásobuje najmä Nemecko. Dodávky cez Ukrajinu a Slovensko merané na vstupe vo Veľkých Kapušanoch sa v prvých dvoch novembrových dňoch tiež výrazne znížili na 42 a 49 miliónov m3 z priemernej októbrovej úrovne 74 miliónov m3 denne.

Eustream Veľké Kapušany Čítajte viac Menej ruského plynu má už aj Slovensko. Dodávky klesli takmer o polovicu

Z prepravovaného plynu zostáva na Slovensku v súčasnosti iba necelých 14 miliónov m3. Väčšina zemného plynu smeruje do Rakúska. Eustream pokles dodávok v minulých dňoch nekomentoval a obmedzil sa iba na konštatovanie, že plyn prepravuje podľa požiadaviek zákazníkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #energetika #dodávky plynu #plynová kríza