Ukrajina ponúka pomoc Európe v plynovej kríze. Extra dodávky však majú háčik

Kritici v západných metropolách tvrdia, že Moskva nezvyšuje dodávky plynu, aby prinútila Európu udeliť certifikát nedávno dokončenému plynovodu Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltického mora z Ruska do Nemecka. Kontroverzné potrubie obchádza Ukrajinu a jeho celková ročná kapacita je 55 miliárd m3. Oleksij Danilov, šéf ukrajinskej rady pre národnú bezpečnosť a obranu odkázal, že postsovietska republika by mohla ponúknuť Európe viac dodávok zemného plynu za špeciálnych podmienok.

24.10.2021 18:00
rúra, plyn Foto:
Rusi sú si projektom Nord Stream II istí. Prvé dodávky plynu z Ruska po dne Baltického mora do Nemecka by mali novým plynovodom prúdiť už v najbližších mesiacoch.
debata (22)

Ceny plynu v Európe dosahujú rekordné maximá, keďže ekonomiky sa po zmiernení pandémie nového koronavírusu opäť otvorili a dodávky elektriny z obnoviteľných zdrojov sa spomaľujú. Európa sa tak zmieta v energetickej krí­ze.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v piatok (22. 10.) obvinil Moskvu zo zorganizovania európskej energetickej krízy a vyzval Brusel, aby spolupracoval s Kyjevom proti ruskej „plynovej agresii“. „Ukrajina má čo ponúknuť svojim európskym partnerom,“ uviedol pre agentúru AFP.

„Existujúce kapacity na pumpovanie plynu cez Ukrajinu sú dostatočné nielen na normalizáciu súčasnej situácie, ale aj na zabezpečenie Európy proti cenovým šokom v najbližších rokoch,“ dodal prezident Ukrajiny.

Gazprom, plynová kríza Čítajte viac Ruské špekulácie s plynom pokračujú. Gazprom rezervoval na zimu len tretinu kapacít

Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková zase v piatok počas návštevy v Aténach vyhlásila, že Rusko si splní svoje súčasné záväzky ohľadne dodávok plynu do Európy a pokúsiť sa tiež poskytnúť dodatočné objemy, ak to bude potrebné. „Všetko, čo je Rusko povinné dodať Európe túto zimu a na budúci rok bude zrejme v plnej miere doručené. Ak budeme mať príležitosť a ďalšie objednávky, pokúsime sa zabezpečiť aj dodatočné dodávky plynu. Verím, že táto situácia s výbušnou vlnou zvýšenia ceny plynu nás veľa naučí.“

Matvijenková dodala, že sa netreba báť energetickej závislosti na Rusku. „Ceny vzrástli najmä pre skvapalnený zemný plyn, ktorý mali do Európy dodať USA, ale boli presmerované do iných krajín z dôvodu tamojšej vyššej ceny. Rusko splní všetky svoje záväzky.“

Zdôraznila, že o európskej energetickej politike rozhoduje samotná Únia, nie Rusko, a teda ju nemôže ovplyvniť. Upozornila, že Moskva môže akurát vyjadriť svoj názor, že je pravdepodobne príliš skoro vzdať sa jadrovej energie, ktorá je bezpečná, šetrná k životnému prostrediu a vyrába najlacnejšiu elektrinu.

Podľa nej by sa síce mala presadzovať tzv. zelená agenda, ale nemala by sa uponáhľať, malo by sa postupovať krok za krokom po tom, keď sa podarí vyriešiť a odstrániť jednotlivé problémy. Je nemožné opustiť uhlie, plyn a ropu, keďže nové technológie zelenej energie nemôžu zatiaľ poskytnúť ani teraz, ani v nasledujúcich dňoch, Európe všetku potrebnú energiu.

Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí Valdai International Club tento týždeň vyhlásil, že nedostatok plynu v európskych krajinách môže v tomto roku dosiahnuť zhruba 70 miliárd m3, keďže iba Rusko zvyšuje dodávky, zatiaľ čo dodávky z USA a Blízkeho východu klesajú.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #plynová kríza #zdražovanie energií