Zastupuje veľké reťazce: Diskutujeme o úplnom zrušení dátumu minimálnej trvanlivosti

Na Slovensku máme regióny, kde nie je žiadna charita, ktorá by dokázala prijať množstvo potravín, ktoré sme schopní darovať, hovorí pre Pravdu Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá na Slovensku zastupuje najväčšie obchodné siete ako Billa, Tesco, Kaufland či Lidl.

12.01.2022 16:24
predseda SAMO martin krajcovic Foto:
Na snímke predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.
debata (19)
Čo očakávate, že zmena zákona prinesie? Súhlasíte s úpravami?

Tento návrh je krok správnym smerom v rámci pravidiel právneho štátu, pretože napráva protiprávne veci z minulosti. Rieši aj prebiehajúci infringement Európskej komisie voči Slovenskej republike ohľadne povinnej propagácii slovenských potravín, ktorý je v rozpore s európskym právom a pravidlami jednotného európskeho trhu. Výhradu máme len v oblasti sankcionovania, kde síce prišlo k razantnému zníženiu pokút, čo vítame, ale pri tzv. miliónových pokutách sa zaviedla minimálna sadzba 50-tisíc eur bez ohľadu na závažnosť priestupku, čo považujeme za neprimerane veľa a v niektorých prípadoch to môže byť likvidačné.

vláda Čítajte viac Menej plytvania: obchody budú predávať aj jedlo „po záruke“
Čo sa týka možnosti predaja výrobkov po dátume minimálnej spotreby (DMT), ktoré výrobky konkrétne bude možné takto predávať? Je niekde zverejnený zoznam?

Rovnako vítame uvoľnenie aj tejto regulácie, čo pomôže ešte viac znížiť plytvanie potravinami v rámci obchodnej siete. Otvára to nový kanál popri darovaniu potravín bez toho, aby si tieto kanály konkurovali. Mali sme veľmi konštruktívne rokovania s ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom práce, keď sme sa dohodli na pravidlách prednostného darovania potravín. To zabezpečí, aby vždy, keď sa dá, išli potraviny po DMT primárne ľuďom v núdzi a keď to nie je možné, tak následne do predaja za zníženú cenu. Kategórie výrobkov sú uvedené v návrhu, ide najmä o suché potraviny, ktoré pri správnom skladovaní sú bezpečné aj po dátume minimálnej trvanlivosti. Toto je bežné vo viacerých štátoch EÚ, dokonca už sú diskusie v rámci EÚ, aby sa dátum minimálnej trvanlivosti úplne zrušil, čím by sa pomohlo ešte viac znižovať plytvanie potravinami.

Koľko približne sa takýchto potravín na Slovensku doteraz vyhodilo, resp. darovalo charite?

To je veľmi ťažké určiť, pretože aj keď sme mohli doteraz darovať potraviny po DMT pre charity, tak sme mali pod hrozbou miliónových pokút zakázané ich mať na pulte. Preto viacerí obchodníci, aby predišli likvidačným pokutám, mali nastavené systémy tak, že sa zbavovali týchto potravín ešte pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti. Bol to úplne opačný trend ako vo vyspelej Európe. Pre objektivitu treba povedať, že z množstva potravín, ktoré idú na darovanie alebo do bioplyniek, tvoria potraviny po DMT veľmi malé množstvo. Ide o potraviny, ktoré sú trvanlivé a lepšie sa manažuje aj ich predaj a obchodníci ich tak stihnú pred uplynutím DMT predať. Gro darovaných potravín s DMT tvoria potraviny, ktoré sa z rôznych príčin už nemôžu predávať (napríklad pádom zdeformovaný obal), ale môžu sa darovať.

Umožní takáto zmena vznik diskontných predajní, ako to je napríklad v Česku prevádzka Zlevňenky, kde predávajú práve potraviny pred koncom spotreby alebo po DMT?

Toto si veľmi nemyslíme, pretože zákon stanovuje predponukovú povinnosť pre charity. Naším cieľom v tomto prípade nie ani tak samotný predaj, skôr to vnímame ako nástroj na znižovanie plytvania potravinami. Preto aj obchodníci podporujú finančne aj nefinančne Potravinovú banku Slovenska alebo iné charity, ktoré pomáhajú v distribúcii prebytočných potravín pre ľudí v núdzi. Tu by sme privítali väčšiu podporu zo strany štátu, aby pomohla budovať infraštruktúru charít, pretože vo viacerých regiónoch Slovenska neexistuje žiadna charita, ktorá by dokázala prijať množstvo potravín, ktoré sme schopní darovať. Naopak, sú potom regióny, kde dopyt po týchto potravinách je väčší ako množstvo, ktoré vieme poskytnúť.

Odkedy bude zmena účinná?

To bude závisieť od legislatívneho procesu, očakávame, že by sa to mohlo stihnúť najneskôr v druhom kvartáli tohto roka.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #potravinársky priemysel #minimálna trvanlivosť #DMT