Menej plytvania: obchody budú predávať aj jedlo „po záruke“

Zdražovanie potravín motivuje čoraz viac domácností šetriť už pri nakupovaní. To znamená okrem sledovania zľavových letákov a akcií aj pristavenie sa pri regáli zlacnených tovarov v predajni. Doteraz totiž mohli obchodníci na týchto miestach dopredávať výrobky s končiacou trvanlivosťou za výrazne nižšie ceny. Od leta sa tento sortiment rozšíri. Obchody budú môcť totiž predať aj tovar po uplynutí minimálnej trvanlivosti. Zmeny v stredu schválila vláda.

12.01.2022 12:11
vláda Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (36)

Novinku umožňuje zmena zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorú v stredu schválila vláda. Rezort Samuela Vlčana (nominant OĽaNO) očakáva, že pomôže nielen obchodníkom dopredať zásoby, ale najmä životnému prostrediu.

„Schválenie predloženého materiálu a umožnenie predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (DMT) má priamy vplyv na predchádzanie tvorby potravinového odpadu. Takéto opatrenie je v súlade so Stratégiou environmentálnej politiky do roku 2030 a prispeje k zamedzeniu tvorby odpadu z ešte použiteľných potravín,“ komentuje ministerstvo. Zmena sa však nevzťahuje na tovar po dátume spotreby označený ako „spotrebujte do“. Ten naďalej štátna veterinárna a potravinová správa označuje za nebezpečný na konzumáciu.

„Veľkou výhodou je, že takýto tovar bude za nízku, symbolickú cenu dostupný pre všetkých ľudí, čo pomôže najmä sociálne slabším, ktorí však nie sú klientmi charitatívnych organizácií, a tým pádom k nemu doteraz nemali prístup,“ hovorí Alexandra Kolarik, šéfka občianskeho združenia Free Food, ktoré sa venuje znižovaniu plytvania potravinami na Slovensku.

predseda SAMO martin krajcovic Čítajte viac Zastupuje veľké reťazce: Diskutujeme o úplnom zrušení dátumu minimálnej trvanlivosti

U susedov majú aj celé predajne

Označenie minimálna trvanlivosť podľa predajcov zbytočne zvyšuje produkciu potravinového odpadu a vo väčšine európskych krajín je dokonca zrušené. „Predaj takýchto potravín je bežný vo viacerých štátoch EÚ, dokonca už sú na európskej úrovni diskusie, aby sa dátum minimálnej trvanlivosti zrušil plošne,“ hovorí pre Pravdu Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá na Slovensku zastupuje najväčšie obchodné siete ako Billa, Tesco, Kaufland či Lidl.

Napríklad v susednom Česku v Brne funguje už vyše 15 rokov diskontná sieť Zlevněnka, kde nakúpite tovar po minimálnej dobe trvanlivosti, s končiacou dobou spotreby, poškodeným obalom alebo neplatnou etiketou. Takýchto potravín sa totiž bežné obchody snažia zbaviť. Tovar vracajú do skladov, kde ho nakupujú obchodníci s lacnými potravinami. K zákazníkovi sa potom dostane s dvadsiať- až deväťdesiatper­centnou zľavou.

Rozdiel medzi „Dátum minimálnej trvanlivosti“ a „Spotrebujte do“ na balení potravín

Dátum minimálnej trvanlivosti uvádza dátum, dokedy si potravina uchová svoju predpokladanú kvalitu

  • Potravina je ešte stále bezpečná na konzumovanie po uvedenom dni „dátumu minimálnej trvanlivosti“ za predpokladu, že sú dodržiavané návody na skladovanie a balenie nie je poškodené, ale mohla by stratiť svoju chuť a textúru.
  • Údaje „dátum minimálnej trvanlivosti“ sú uvedené na širokej škále mrazených, sušených (cestoviny, ryža), konzervovaných a iných potravinách (rastlinný olej, čokoláda atď.).
  • Skontrolujte, či je obal neporušený a či potravina vyzerá, vonia a chutí dobre, predtým ako potravinu vyhodíte po uplynutí „dátumu minimálnej trvanlivosti’“.
  • Akonáhle je potravina s dátumom „minimálnej trvanlivosti“ uvedenej na potravine otvorená, dodržiavajte všetky pokyny ako sú „skonzumujte do troch dní od otvorenia“, ak sa to uplatňuje.

Spotrebujte do uvádza dátum, dokedy je možné potravinu bezpečne konzumovať

  • Nekonzumujte žiadnu potravinu po uplynutí dátumu „spotrebujte do“.
  • Dátumy „spotrebujte do“ sú uvedené na potravinách podliehajúcich rýchlej skaze z mikrobiologického hľadiska, ako sú čerstvé ryby, čerstvé mleté mäso, atď.
  • Dodržiavajte pokyny na skladovanie, ako sú „uchovávajte v chladničke“ alebo „uchovávajte pri teplote 2–4°C“; pri potravinách označených „spotrebujte do“ musia byť vždy uvedené podmienky skladovania; v prípade nedodržania sa potravina rýchlejšie skazí a vy môžete riskovať otravu z potraviny.
  • Zmrazením potraviny doma ihneď po nákupe môžete predĺžiť jej trvanlivosť za dátum “spotrebujte do” ak je potravina správne zamrazená. Uistite sa však, že dodržiavate všetky pokyny na obale ako

„zamrazte do dátumu spotrebujte do“, „varte zo zmrazenej potraviny“ alebo „pred použitím dôkladne rozmrazte a spotrebujte do 24 hodín“.

  • Akonáhle je potravina s dátumom „spotrebujte do“ otvorená, dodržiavajte všetky pokyny na skladovanie a používanie, ako sú „skonzumujte do troch dní po otvorení“, vzhľadom na to, že potraviny by mali byť skonzumované pred uplynutím dátumu “spotrebujte do”

Na Slovensku sa však zatiaľ zrejme podobných diskontov nedočkáme. Zákon stanovuje, že potraviny po uplynutí DMT môžu prevádzkovatelia predávať len v rámci svojich vlastných prevádzok, ak nadobudli takéto potraviny pred uplynutím DMT. Zákaz je predávať takýto tovar aj cez e-shopy či vo veľkoobchode. Takéto potraviny môžu predávať reťazce počas 45 dní od uplynutia dátumu na obale.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Potraviny #Slovensko #minimálna trvanlivosť