Najčastejšie otázky a odpovede o zálohovaní

Ktorých obalov sa od januára bude týkať zálohovanie a čo s tými, čo ste nakúpili cez sviatky? Denník Pravda prináša odpovede na hlavné otázky týkajúce sa nového zálohového systému.

26.12.2021 15:57
Zálohovanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Aká bude výška zálohy?

Výška zálohy bude jednotná pre PET fľaše aj plechovky – 15 eurocentov.

Bude sa zálohovanie týkať všetkých PET fliaš a plechoviek?

Zálohovanie sa bude týkať všetkých nápojových obalov obsahujúcich viac ako 80 % vody, ktoré sú balené v plastových fľašiach alebo plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre. Zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

Koľko PET fliaš sa ročne na Slovensku predá?

Podľa analýz ministerstva sa ročne na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek od nápojov.

recyklácia, pet, pet flaše, Čítajte viac Veľká plastová revolúcia. Štartuje zálohovanie za 15 centov

Budú sa zálohované obaly môcť vracať skrčené?

Zálohované obaly budú vratné na odberné miesto nestlačené, spolu s vrchnákom. Je potrebné dbať, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.

Kde bude možné vrátiť zálohovaný obal od nápoja?

Zálohované obaly sa budú vracať na označené odberné miesta do automatov alebo v prípade ručného zberu pracovníkovi v prevádzke, napr. pri pokladni. Zákon počíta s tým, že zaviesť zálohovanie bude povinné pre všetky obchody s predajnou plochou nad 300 m2. V predajniach s menšou plochou bude zálohovanie dobrovoľné.

Bude obmedzená doba na vrátenie PET fliaš a plechoviek?

Pri obaloch, ktoré je možné vrátiť, nie je žiadne časové obmedzenie.

Možno vrátiť PET fľaše a plechovky, ktoré som zakúpil pred zavedením zálohovania?

Nie. Aby systém fungoval, je nevyhnutné, aby sa vracali len fľaše označené symbolom zálohovania (Z v recyklačných šípkach) a textom zálohované. Teda PET fľaše a plechovky, za ktoré už bola zaplatená záloha.

Kedy sa spúšťa zálohový systém na Slovensku?

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2020 a reálne zálohovanie sa spustí od 1. 1. 2022. Táto doba je potrebná na vybudovanie systému, inštaláciu automatov, registráciu obalov a ich označenie čiarovými kódmi a symbolom zálohovania.

Kto bude systém financovať a riadiť?

Správca zálohového systému, nezisková organizácia, poverená ministerstvom, vytvorená konzorciom 4 subjektov – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, ktoré zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnutých záloh. Štát bude mať dozornú funkciu. Do systému sa budú vracať aj zisky z predaja vytriedených zálohovaných obalov.

Čo s PET fľašou a plechovkou kúpenou v zahraničí?

Ak za fľašu nebola zaplatená záloha, tak ju treba dať do žltej nádoby na triedený zber.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia

debata chyba
Viac na túto tému: #otázky a odpovede #zálohovanie #zákon o zálohovaní