Budeme viac recyklovať, pridá sa aj textil. Odpadová novela prešla prvým čítaním

Novela zákona o odpadoch, ktorá uprednostňuje triedenie a recykláciu odpadov pred spaľovaním, prešla prvým čítaním. Za novú legislatívu zahlasovalo 84 poslancov.

24.06.2021 18:05
odpad triedenie Foto:
Slovensko má povinnosť do roku 2025 triediť minimálne 60 % a recyklovať aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu.
debata (1)

Legislatíva z dielne ministerstva životného prostredia zakazuje spaľovanie odpadu, ktorý môže byť zhodnotený iným spôsobom, ako aj skládkovanie potravinového odpadu z veľkoobchodných či maloobchodných prevádzok.

Ministerstvo k razantnejším krokom pristúpilo z jednoduchého dôvodu – Slovensko má povinnosť do roku 2025 triediť minimálne 60 % a recyklovať aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu, pričom do roku 2030 nesmie na skládkach skončiť viac ako 10 % tohto odpadu. Z pohľadu zeleného rezortu je dôležité zamerať sa na triedený zber pri zdroji, odklon od skládkovania a materiálového zhodnocovanie.

Marián Kobolka Čítajte rozhovor Expert: Recyklovať a kompostovať bude stále výhodnejšie. Do troch rokov musíme zavrieť 20 skládok

Nová legislatíva tak uprednostňuje materiálové zhodnotenie odpadu pred spaľovaním a zakazuje energeticky zhodnocovať odpad, ktorý môže byť materiálovo zhodnotený, respektíve recyklovaný v dostupnom zariadení. Na skládkach odpadov už nebude môcť skončiť ani biologicky rozložiteľný odpad z veľkoobchodu, maloobchodu a distribúcie. Zákaz skládkovania potravinového odpadu je navrhnutý od 1. januára 2023.

Celosvetovým problémom je aj textilný odpad. Aj ten sa začne v dohľadnej dobe riešiť. Na Slovensku sa vyzbiera minimálne množstvo textilu, ktoré sa nasledovne opätovne použije, alebo recykluje a využije sa na iný účel. Nepotrebné oblečenie putuje priamo do čiernych nádob na zmesový komunálny odpad a skončí na skládke odpadov. Novela zavádza povinnosť pre obce zabezpečiť triedený zber textilu od začiatku roku 2025.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #odpad #textil #novela zákona #bioodpad