Lesy SR dostali stotisícovú pokutu za porušenie zákona o verejnom obstarávaní

Vo verejnom obstarávaní v hodnote vyše 3 miliónov eur uspela uchádzačka, ktorá v tom čase ani nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora.

05.05.2021 11:01
Veľký Lel, lužné lesy, kravy, Dunaj Foto: ,
Lesy SR dostali pokutu vyše 150-tisíc eur. (Il. foto)
debata

Lesy Slovenskej republiky dostali od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu za porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Informovala o tom hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

Spresnila, že ÚVO v konaní na prvom aj druhom stupni preukázal, že LESY Slovenskej republiky porušili zákon o verejnom obstarávaní pri zadávaní šiestich zákaziek na poskytnutie služieb na predmet „Lesnícke služby v pestovateľskej činnosti na OZ Vranov nad Topľou na jednotlivých lesných správach na roky 2019 až 2022“ zadaných v roku 2018 v celkovej hodnote 3 158 974,63 eura vrátane DPH.

„Úspešnou uchádzačkou sa stala fyzická osoba, ktorá v čase podpisu rámcových zmlúv nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora (RPVS), čím Lesy porušili zákon o verejnom obstarávaní. Úrad posudzoval právnu úpravu platnú v čase podpisu týchto zmlúv a skonštatoval, že vzhľadom na predpokladanú hodnotu plnenia daných zmlúv, verejný obstarávateľ sa mal náležite vysporiadať s povinnosťou jednotlivých uchádzačov byť zapísaný v RPVS,“ vysvetlil predseda úradu Miroslav Hlivák.

bratislava, mesto, panorama Čítajte viac Bratislavský lesopark sa zväčší. Lesy SR sa dohodli s hlavným mestom.

Navyše úrad podľa neho poukázal aj na to, že aj účastník konania v súťažných podkladoch výslovne uviedol, že verejný obstarávateľ nesmie uzavrieť rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do RPVS a nie sú zapísaní v RPVS.

Vzhľadom na zistené a preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní, úrad podľa neho vyrubil Lesom Slovenskej republiky pokutu vo výške 5 % zmluvnej ceny, teda 157.948,73 eura. „Zákon o verejnom obstarávaní neumožňuje správnemu orgánu pri tomto type sankcie prihliadnuť na priťažujúce či poľahčujúce okolnosti, keďže určuje fixnú sadzbu pokuty,“ dodal Hlivák.

debata chyba
Viac na túto tému: #porušenie zákona #verejné obstarávanie #Úrad pre verejné obstarávanie #Lesy SR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy